Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Her canlıda bilinç algısı var mıdır?

Mesela sinekler düşünebilir mi? Düşünmeden kastım çok basit de olabilir, mesela duvara bakıp oraya gidersem çarparım gibisinden. Her canlı etrafını gördüklerinden yorumlayıp anlama becerisi var mıdır? Mesela bakteri şurada yemek var yemeliyim diyip mi alır?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle bilinci ya tamamen var olan veya hiç olmayan bir kavramdan ziyade düzeyleri olan bir kavram olarak ele almamız gerekir. Örneğin uyanık ve sağlıklı bir insanda dahi bilinç dalgalanmaları olabilir. Kısacası bilince insan bilinci paradigmasından bakmamak gerekir.

Bu açıdan baktığımızda memelilerde, kuşlarda ve hatta sürüngenlerde belli bir bilinç seviyesi olduğuyla ilgili çok ciddi bulgular var. Bu canlıların çok geniş bir davranış repertuvarı var ve bu bize bir bilinç sahibi olduklarını işaret edebilir. Hatta şempanzelerde önceden sadece insanlarda olduğunu düşündüğümüz öz farkındalık özelliği bile çok kolay bir şekilde gözlemlenebiliyor. Yukarıda saydığım canlı türlerinin bir bilinç sahibi olduğuyla ilgili çok ciddi morfolojik ve nörolojik bulgular da var. Bu canlıların neokorteks ve daha aşağıda kalan beyin bağlantılarının bir bilinç oluşturduğu yönünde görüşler var.

Bununla birlikte her canlının bilinçli olduğunu söylemek zordur. Bilinç için neokortekse ihtiyaç duyulduğu görüşü şuan için ciddi eleştiriler alsa da bilinç için merkezi bir sinir sisteminin şart olduğu genel olarak kabul edilen bir görüş. Şuan için yukarıda saydığım canlılar dışında bilincin varlığını gösteren bir bulgu yok. Potansiyel olarak merkezi sinir sistemi olan her canlıda belli bir düzeyde bilinç bulunma ihtimali varsa da bakteriler veya basit yapılı hayvanlarda(süngerler, solucanlar gibi) muhtemelen anladığımız anlamıyla bir bilinç olmayacaktır.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanların sahip olduğu hiçbir duygu, içinde bulundukları sosyal şartlardan bağımsız değildir.”
Zhang Jie