Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Hayvanların davranışları bizlere neden komik geliyor?

Bir kedi masanın üzerinde duran bir cismi aşağı ittiğinde ya da bir başka kediye vurmaya çalıştığında, değişik davranışlar sergilediğinde insanlar neden gülüyor? Evet ben de çok gülüyorum bunlara ama bir yandan düşünüyorum, kedi için ya da diğer hayvanlar için normal olan davranışlar, tepkiler bizlere neden komik geliyor?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kediler sevilebilir bir hayvan olduğu ve bize zararının dokunmayacağını bildiğimiz için davranışları bizi gülümsetiyor.

Zarar verici bir hayvan olan kedinin büyük versiyonu yırtıcı bir aslan aynı davranışları yapsa bize sevimli gelmez. Bir timsahın davranışları, bir yılanın, pitonun, anakondanın, çakal, sırtlan gibi hayvanların yaptıkları bize sevimli gelmez. Bu hayvanlar yakınımızda ise temkinli olur ve o hayvanların davranışlarını gözetleriz. Bize zarar verecek mi vermeyecek mi diye temkinli oluruz.

Problem çözüp yiyeceğe ulaşabilen bir karga videosu izlediğimizde bize ilginç gelir. Çünki bir hayvanın nasıl problem çözebildiğini görmüşüzdür ve zekasına şaşırırız.

Bir köpek balığı gördüğümüzde davranışları bizi gülümsetmez. Fakat bir yunus balığı gördüğümüzde bize zarar vermeyeceğini zannettiğimiz için zeka göstergesi davranışları bizi gülümsetir.

Kedileri sevmemizin sebebi farelerle mücadele ettikleri içindir. Fareler buğdayları yerler, buğday depolarını istila ederler. Ayrıca zamanında kedi katliamı fermanı veren Avrupada veba salgınları gözükmüştür ve binlerce insanın ölümü gerçekleşmiştir. Daha sonra kedilerin önemi anlaşılmıştır ve kedilere zarar verilmemiştir. Ben kedi gördüğümde arada bir severim. Tabi her kedi kendini sevdirmiyor, bazıları cırmık atıyorlar.

Köpekleri sevmemizin sebebi ise koyunlarımızı, keçilerimizi, ineklerimizi, danalarımızı sırtlanlardan, çakallardan diğer yırtıcı hayvanlardan korudukları içindir.

Yani her hayvan bize sevimli gelmez ve her hayvanın yaptıkları davranışlara gülmeyiz.

109 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir zamanlar çok bilge, az bilgiliydik. Şimdi devasa bilgiye sahibiz; ancak bunca bilgiyle baş edecek bilgeliğe sahip miyiz?”
Jonas Salk