Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hayvanlarda erkekler daha süslü iken insanlarda neden dişiler daha süslüdür?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sorudaki ilk yanlışın bahsettiğin "süslülük" kavramı olmuş. Diğer hayvan türlerinin erkek cinsiyetlerindeki renkli tüyler, iri vücut, yeleler, boynuzlar ve benzeri ayırt edici özellikler tamamen cinsel seçilimin yarattığı bir mekanizmadır. Erkek dişiyi elde etmek zorundadır çünkü oldukça kolay ve zahmetsiz üretilen spermlere karşı oldukça zor üretilen ve az sayıda bulunan (sperme oranla) yumurtalar söz konusudur. Bu tamamen canlıların bilinci dışında üreme avantajından dolayı evrim mekanızmasının, yani doğanın işidir. Fakat insan türünde kadınlardaki takılar, giysiler, makyaj yapmak gibi davranışlar tamamen kültürel bir faktördür. Evrimle hiçbir ilişkisi yoktur. İnsanlarda da tüm hayvanlarda olduğu gibi erkekler cinsel seçilim açısından daha göze çarpıcı özelliklere sahipitir. Örneğin kadına oranla uzun boy, geniş omuzlar, iri vücut, sakal, kıllar...

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. cinsel seçilim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim hikaye anlatmaktan çok da farklı değildir. Hatta bilim, bir çeşit hikaye anlatıcılığıdır. Fakat bu alandaki hikayeler, gerçek dünyaya ve o dünyaya ait gözlemlerimize dayanır.”
Sean Carroll
Geri Bildirim Gönder