Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Akbulut
Üye
4

Hayvanlar cinsel ilişkiye girmeyi nereden biliyorlar?

İki zıt cinsiyetli hayvanı alsak,(bebeklikten itibaren) dış ortamdan uzak tutsak,yapay bir ortam hazırlasak onlar için.Böyle bir durumda cinsel ilişkiye girerler mi? Girerlerse bunu nereden biliyorlar?
11,248 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences
Orijinal Soru: Hayvanlar cinsel ilişkiye girmeyi nereden biliyorlar?

Gonadların gelişmesi daha ana karnında yani fötüsde başlıyor. daha fetüs iken gonadların oluşumunu sağlayacak nöyral ağın da uyarılması gerekiyor. Zira gonadların ürettiği hormonlar ile beynin bağzı merkezlerinden salgılanan hormonların etkileşimiyle gelişen kompleks ve uzun bir süreç cinsel gelişimin tamamlanması. Yani cinsel organların büyüyüp gelişmesi yetmiyor, beynin ve gonadların karşılıklı olarak büyüyüp gelişmesiyle ve ürettiği farklı hormonların karşılıklı etkileşimiyle tamamlanıyor süreç.

Bu süreç tamamlandığında hormonların salınımasına göre cinsel istek de belirginleşiyor. Dişilerde gonadlarda kızarma, şişkinlik ve bu bölgeyi gösterme suretiyle çiftleşme isteği belli ediliyor. Erkekler de aynı şekilde uyarılıyor. Zaten bonomolar ve insanlar dışında omurgalılar arasında yüz yüze çiftleşme gibi bir yöntem yok. Insanlarda ve bazı primatlarda durumun biraz daha farklı olması bunun sosyal iletişimin bir parçasına dönüşmüş olması ile alakalı olabilir. Yoksa hayvanlar bebeklikten birbirleriyle oyun şeklinde dövüşme, avlanma, çiftleşme ritüellerini tekrarlayıp öğrenirler.

Tüm Reklamları Kapat

564 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. E. Orhan. Binobo Öpücüğü Ve Seks.... (29 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 21 Ekim 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Onurcan Yılmaz
Öğrenci

Merhaba hocam, konu ile pek bir alakam yok ama aşağıdaki linkte benzer bir soru sorulmuş.

https://www.researchgate.net/post/Do_2_animals_know_to_mate_with_one_another_if_they_are_never_influenced_to_do_so

Kabaca, hayvan kelimesinin çok geniş bir gruba hitap ettiğini, bu durumun türden türe değişiklik gösterebildiğini söylüyorlar. Örneğin, Carel Ten Cate omurgasızların birçok türünün belirli çifleştme çağrılarını öğrenmeden de onlara yanıt verdiğini söylemiş. Ancak, maalesef nereden bildiklerine dair bir cevap bulamadım.

Tüm Reklamları Kapat

569 görüntülenme

Kaynaklar

 1. C.T. Cate. Re: Do 2 Animals Know To Mate With One Another If They Are Never Influenced To Do So?. (12 Ocak 2017). Alındığı Tarih: 22 Ekim 2020. Alındığı Yer: ResearchGate | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close