Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Hayvanlar aynı yiyecekten aynı tadı mı alırlar?

Ben bir muz ya da bir elma yediğimde onu yiyen bir maymun ya da bir at aynı tadı(aynı olmasa da benzer) bir tat mı alırlar ? Bunu öğrenebilir miyiz?
317 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ilgaz Çınar Çalım
8. Sınıf Öğrencisi

Hayvanlar ile biz herhangi bir yiyecekten aynı tadı mı alırız?

Bütün hayvanlar tat alma duyusuyla yenilebilir ile yenilemez yiyecekleri ayırt edebilir. Tat duyusu, canlının yaşadığı ortama ve beslenme yönelimlerine göre “lezzet” hissini ortaya çıkarır. Örneğin, bizim için şekerli yiyeceklerden aldığımız tatlı hissi çok iyidir. Bunun nedeni, şekerlerin bizim türümüz için enerji anlamına gelmesidir. Öte yandan, çürümekte olan besinler bizler için tehlikelidir. Bu nedenle de tatları ve kokuları hoşumuza gitmez. Ancak, çürükçül bir canlı için, bizim burnumuzu kamaştıran, ağzımızı ekşiten tat ve kokular son derece ilg[1]i çekici olabilir. Benzer şekilde, şekerli yiyecekler de, besinini kendisi üreten bir canlıya bizler için olduğu kadar lezzetli gelmeyebilir. Tat alma duyularına göre hayvanların özelliklerini sayacak olursak; çok daha gelişmiş özellikleri olan "catfish" diye bir balık var. Bu kedi balığının tüm vücudu tat alma duyuları ile kaplı. Bu ona besleyici bir avın yaklaştığını önceden bildirir. Bu kedi balığının tam tersine tavuklarda ise tat alma duyuları çok az gelişmiştir. Ayrıca her hayvanda tat alma tomurcuklarının sayısı aynı değildir. Tat alma tomurcukları sayesinde hayvanlar, zehirli yahut zehirsiz besinleri ayırt edebilirler. Bu yüzden tat alma tomurcukları hayvanlar açısından dirimsel bir önem taşıyor.

Kaynaklar

 1. sites.google.com. Tat Alma Duyusu - Iskicap. Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2022. Alındığı Yer: sites.google.com | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close