Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

hayatta hiçbir şey anlamlı gelmiyorsa neden yaşamaya devam etmeliyi?

ailem bana bir amaç edinmemi söylüyor fakat olay şu ki bana hiçbir şey anlamlı gelmiyor . iyi bir sporcu , öğretmen veya asker olmak , bir amaç için herşeyini ortaya koymak , bana boş bir çaba gibi geliyor . hayatıma anlam katmak için ne yapabilirim kendimi nasıl ne olursa olsun çabalamaya devam edecek birisi yapabilirim
500 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Nazım Hikmet'in Yaşamaya Dair diye bir şiiri var.

"Yaşamak şakaya gelmez,

büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın bir sincap gibi mesela,

Tüm Reklamları Kapat

yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,

yani bütün işin gücün yaşamak olacak.

Yaşamayı ciddiye alacaksın,

yani o derecede, öylesine ki,

Tüm Reklamları Kapat

mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,

yahut kocaman gözlüklerin,

beyaz gömleğinle bir laboratuvarda insanlar için ölebileceksin,

Hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için, hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,

hem de en güzel en gerçek şeyin yaşamak olduğunu bildiğin halde.

Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,

yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,

Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil

ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,

yaşamak yanı ağır bastığından."

Tüm Reklamları Kapat

bu şiir 1947'de yayınlanmış. Nerdeyse 100 yıl öncesinin düzturu. Hayat için bir Thelos (hedef, amaç) edinmenin yüceltildiği bir döneme ait. Oysa günümüz Post-modern çağında Theloslar yıkılıyor. Zamanın ruhu farklı. Hayat için amaç edinmek, tutkuyla bağlanmak senin için birşey ifade etmeyebilir.

Ailen de büyük ihtimalle "bizim elimizde hiçbir fırsat yokken neler başardık, senin önünde her türlü olanak var" şeklinde yaklaşıyor olabilir. Farklı jenerasyonlar. Birbirimizin fikirlerine saygı duyup birlikte yaşayamanın bir yolunu bulmamız gerekiyor.

Öğrenciysen, hele de üniversite öğrencisiysen üniversite klüplerine katılmak veya part-time öğrenci işlerine başvurmak gibi yöntemler deneyebilirsin. Çünkü denemeden de ne yapmak istediğini veya neleri yapabileceğini bilmek imkansız. Ben öğrencilik yıllarında spordan fotoğrafçılığa bir çok şeyi denedim. Ayrıca bir çok geçici işte de çalıştım. Kimisi hayatımda hiç yer etmedi, kimisi de geleceğim için bir zemin oluşturdu. Zamanım varken birçok şeyi deneyimlediğim için çok memnunum.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Burak Akı
Burak Akı
7K UP
Öğrenci

Öncelikle merhaba,

Bana göre hayatın bizim ona yüklediğimiz dışında nihai bir anlamı ve amacı yok lakin hayatı yaşadım, yaşıyorum ve yaşayacağım çünkü bundan zevk alıyorum. Hayattaki tek amacım eğlenmek ve hayattan zevk almak. Ben hayatı bir filme benzetirim, film doğduğumuz an başladı ve elbette ki filmin bir sonu var ve bu son bizim için ölüm. İşte bu noktada yapmamız gereken tek şey izliyor olduğumuz bu filmden zevk almak. Film bitince bir daha başka bir film izleyebilir miyiz bilmiyoruz. Tek bildiğimiz şey şu anda izlediğimiz bir film olduğu. Hayattan zevk almayı ve eğlenmeyi amaçlıyorum demiştim. Sen de zevk aldığın şeyleri keşfet ve onların üzerinde git. Bu hayattan zevk alırken bize lazım olan şeyler oluyor bunu da sağlayabilecek tek şey çalışmak. Yani aslında keyif ve rahat için belli zamanlarda belli şeylerden taviz vermek gerekebilir. Bu tavizleri vermek seni mutlu etmiyor olabilir ama ileride vermiş olduğun her tavizin senin için çok iyi dönüşleri olacağını unutma.

Sana söyleyebileceklerim bu kadar...

Tüm Reklamları Kapat

Hoşça kal...

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close