Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Hayat dünya üzerinde bir değilde iki veya fazla atadan evrimleşmiş olamaz mı?

Tüm bilimsel yazılarda tek ortak atadan bahsediliyor canlılığın bir bölümü farklı ortak atadan evrimleşmiş olamaz mı? Mesela birden fazla ortak ata olursa evrimi anlaşılamayan virüslerin evrimi daha kolay anlaşılamaz mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Sorunuzun bilim camiasındaki karşılığı ''Multiple origins of life''.

Bu konuda, bütün organizmaların aynı canlılık mekanizmasıyla (DNA, RNA ve diğer kimyasal süreçlerdeki benzerlikler) çalışmasını delil göstererek canlılığın tek bir atadan başlamış olması gerektiğini söyleyen Biyokimyagerler olduğu gibi, canlılığın bir çok atadan ortaya çıktığını ancak şuandaki canlılığın şartlara en uygun form olarak varlığını sürdürdüğünü ve diğer canlılık formlarının yok olduğunu söyleyen bilim insanları da var.

Kaynaklara ''Multiple origins of life'' ile ilgili olasılıkların incelendiği bu konudaki en kapsamlı makalelerden biri olan Mayıs 1983 tarihli Chicago ve California(Santa Barbara) Üniversitelerinden David M. Raup ve James W. Valentine'nin yazdığı makaleyi ekledim.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Multiple origins of life ''Multiple origins of life'' ile ilgili olasılıkların incelendiği bu konudaki en kapsamlı makalelerden biri olan Mayıs 1983 tarihli makale
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben manevi miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder