Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Havasız ortamda bir bovling topuyla tüy neden aynı anda yere düşer?

Bovling topunun yoğunluğu tüyden daha fazla. Bilindiği üzere yoğunluğu fazla olan nesnenin kütle çekimi de bir o kadar fazladır. Bu durumda da bovling topunun kütleçekiminin fazla olması gerekir. Dünya bu nesneleri çekerken bovling topunun çekimi yüzünden bovling topunun önce düşmesi gerekmez mi?
3,781 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Sıla :)
Sıla :)
10K UP
Öğrenci

Merhaba bu sorunuzun izahı şu şekilde olabilir:

''Bir bovling topu ve bir tüy, aynı yükseklikten aynı anda bırakılırsa, hangisi önce düşer? Bu, Galileo Galilei'nin aklını kurcalayan bir soruydu. Tabii ki o, bovling topu olarak düşünmedi; ancak mantığı aynıydı: Farklı kütleli cisimlerden daha büyük kütleli olan daha hızlı mı düşer? Daha önce mi düşer? 'Düşme' hareketinin doğası nedir?

Tüm Reklamları Kapat

Normalde, sağduyulu bir şekilde düşünecek olursak, bunlardan bovling topunun daha önce düşmesi gerektiğini hissederiz. Gerçekten de, eğer ortamda hava varsa, yani bir binanın tepesinden bu iki cismi aynı anda yere bırakacak olursanız, bovling topu tüye göre kat kat önce düşecektir.

Ancak eğer ortamda 'hava' yoksa, yani aynı deneyi vakum ortamında yapacak olursanız, sıra dışı bir şey yaşanır: İki cisim, aynı anda yere düşer!''

Tüm Reklamları Kapat

Benim de alıntı yaparak faydalanmış olduğum Evrim Ağacı'nın makalesini aşağıda paylaşmış olacağım. Aynı zamanda makale içerisinde de tavsiye edilen videoyu dilerseniz makaleyi okumadan önce izleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=E43-CfukEgs

513 görüntülenme

Kaynaklar

  1. M. Bakırcı. (2019). Kütleçekimi Ve Etkisi: Bovling Topu Mu Hızlı Düşer, Tüy Mü?. https://evrimagaci.org/kutlecekimi-ve-etkisi-bovling-topu-mu-hizli-duser-tuy-mu-7871. | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yusuf 266
Yusuf 266
33K UP
Lise Öğrencisi

Ben birazda işin matematiksel boyutuna değinmek istedim. İlk olarak yer çekimi kuvvetinin formülü dünyanın yarıçapını r, dünyanın kütlesini M ve bizim kütlemizide m olmak üzere

F = M×m/r² dir. Bu formülden yola çıkarak bizim kütlemizin kütle çekim kuvvetini arttırdığını düşünebiliriz ve bu doğrudur fakat kuvvet ile kuvvet sonucunda ortaya çıkan ivmelenme farklı şeylerdir. Yukarıdaki formülü kullanırsak bovling topuna uygulanan kütle çekim kuvvetinin tüye uygulanan kütle çekim kuvvetinden daha fazla olduğunu bulabiliriz. Ama kuvvet sonucunda oluşan ivmelenme her iki cisimde de eşittir çünkü her ne kadar topa uygulanan kuvvet fazla olsada aynı zamanda topun kütleside fazladır dolayısıyla aynı etkiyi oluşturmak için harcanması gereken kuvvette daha fazladır. Oluşan ivmelenmeyi kuvveti kütleye bölerek bulabiliriz kuvvetimiz M×m/r² eğer bu kuvveti cismin kütlesine bölersek ivmelenmeyi buluruz ki oda M/r² olur . Yani ivmelenme bizim kütlemizden bağımsızdır demektir. Bu sayede her ne kadar her iki cisme uygulanan kuvvetler farklı olsada ivmelenmenin aynı olduğunu bulmuş oluruz. Bu yüzden dünya yüzeyindeki her türlü cisim için yer çekimi kaynaklı ivmelenme 9,81 m/s² dir.

Tüm Reklamları Kapat

355 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Sinan YAVUZ
Sinan YAVUZ
1,290 UP
Sinan YAVUZ

Dünyada saniyede 9.81 m/sn'lik bir çekim kuvveti bulunmaktadır ve bu çekim kuvveti kütleden bağımsızdır, eğer harici etki eden bir ivme söz konusu değilse bir apartman da bir kuş tüyü de aynı hızla yere düşer. Yine de dünyanın her yerinde çekim kuvvetinin aynı olmadığını hatırlatmak isterim.

496 görüntülenme
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close