Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Havanın hızı nedir???
Biraz saçma gelebilir ama bu soru hep aklıma takılıyor. Mesela 100 metrelik havasız bir oda var ve bu odanın kapısının dışında normal oksijenli bir hava var. Oksijensiz odanın kapısını açarsak dışardaki oksijen 100 metrelik odanın sonuna kaç saniyede varır? Umarım aptalca bir soru değildir.
226 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Öne Çıkarılan Cevap
Lüzumsuz Adam
Lüzumsuz Adam Fizik öğrenicisi

Soru aptalca değil :) Gazların kinetik teorisi bu sounun yanıtını verebilir. Bir hacim içerisindeki gaz molekülleri (ya da atomları) belirli bir hız dağılımına sahiptir, bu dağılımın ortalaması için eş bölüşüm teoremi kullanılabilir:

Burada m bir gaz molekülünün kütlesi, üzerinde çizgi olan v ortalama hızıdır. kB Boltzmann sabiti ve T de Kelvin birimindeki sıcaklık. Oksijen molekülü 16 proton ve 16 nötron içerdiğinden kütlesi olarak bulunur. değerini ve T=300 K (oda sıcaklığı) yerine koyarsak 482,09 m/s elde ederiz. Bu büyük bir hız. Yani sorudaki 100 metre mesafeyi yaklaşık 0,2 saniyede kat eder. Ancak bu hesap tek başına oksijen molekülünün hızını içindir. Molekülümüz tek başına değldir, etrafında çok sayıda başka molekül de olduğundan bunlarla çarpışma gerçekleştirir ve bu sonuç değişir. Çarpışmalar hesaba difüzyon teoremi ile katılır. Alınan yol x, D difüzyon katsayısı, t de zaman olmak üzere

Bu Reklamı Kapat

yaklaşık bir sonuç verecektir. Hava yerine sadece oksijen-karbondioksit karışımı düşünelim ve 20 derecede olsun. bu koşullardaki oksijenin difüzyon katsayısıdır. Bu durumda, yukarıdaki bağıntıda x=100 m alırsak

Bu Reklamı Kapat

3800 güne yakın bir değer çıkar, yani kabaca 10 yıl :) Sonuç şaşırtıcı değil mi? Peki o zaman kışın penceremizi açtığımızda neden odamız hemen soğur? Bu, dışarıdaki soğuk havanın hemen odanın her köşesine yayılması demek değil midir? Evet öyledir. Buradaki mekanizma hava akımıdır. Oysa yukardaki difüzyonda, hava akımına yer vermedik. Yani gazı kendi haline bıraktık. Oysa kışın penceremizi açtığımızda rüzgar, "cereyan yapması" vb. mekanizmalarla oksijen molekülleri çok daha hızlı hareket edip uzun mesafeleri kısa sürede kat eder.

193 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Gazların Kinetik Teorisi - Wiki (Türkçe). (13 August 2020). Alındığı Tarih: 13 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
1
  • Raporla
Cevap
Orhan Cem Hüner
Orhan Cem Hüner elektrik elektronik mühendisi aday adayı

Eğer lise öğrencisiyseniz zaten bu konuyu görmüş olmanız lazım, gazların kinetik teoremi desem hatırlarsınız büyük ihtimal.

Gelelim soruya;

Hava dediğimiz şey aslında bir karışımdır. Çoğunlukla azot ve oksijenden oluşur. Daha rahat anlaşılması için havayı sadece oksijenden oluşmuş, ortamın da sabit basınç, sabit sıcaklık ve sabit hacimde olduğunu varsayalım.

Bu Reklamı Kapat

Bir gazın difüzyon hızını ölçmek için için bir başka gazın difüzyon hızından yararlanabiliriz. Örneğin H2 gazının difüzyon hızını biliyor olalım ve H2 gazı belirttiğiniz odayı 100 saniyede dolduruyor olsun.Ayrıca hız formülünü de hız=metreküp/saniye olarak alalım.

formülünü kullanalım. Oksijen gazının mol kütlesi 32, hidrojen gazının mol kütlesi ise 2'dir. V1 hidrojen gazının hızıydı, v2 ise oksijen gazının hızı.

ise v2 buradan 0.25 çıkacaktır. Yani hidrojen gazı belirttiğiniz odayı 100 saniyede dolduruyorsa oksijen gazı 400 saniyede dolduracaktır.

144 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Wikipedia. (16 August 2020). Alındığı Tarih: 16 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et