Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Hasta olduğumuzda neden başımız ağrır?

Lütfen cevap verin esporcuyumm!!
285 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlkay Baki Bayram
Yazılımcı

Hastalandığımızda baş ağrısı sık karşılaşılan bir semptomdur. Baş ağrısının hastalıklara bağlı olarak farklı nedenleri olabilir. İşte bazı olası nedenler:

1. Sinüzit: Sinüslerin enfeksiyonu veya iltihabı, baş ağrısına neden olabilir. Sinüzit genellikle burun tıkanıklığı, yüz ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtilerle birlikte görülür.

2. Grip ve Soğuk Algınlığı: Solunum yolu enfeksiyonları, özellikle grip ve soğuk algınlığı, baş ağrısına yol açabilir. Bu tür enfeksiyonlar sıklıkla vücutta iltihaplanmaya ve sinir uçlarının uyarılmasına neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

3. Migren: Migren, şiddetli baş ağrılarına neden olan bir nörolojik rahatsızlıktır. Migren atağı sırasında genellikle tek taraflı, zonklayıcı bir ağrı hissedilir.

4. Ateş: Yüksek ateş, vücutta enfeksiyonun belirtisi olabilir. Ateşe bağlı olarak baş ağrısı ortaya çıkabilir.

5. Stres ve Gerilim: Stres ve gerginlik, baş ağrısına yol açabilen yaygın tetikleyicilerdir. Zihinsel veya duygusal stres, kasların gerginleşmesine ve baş ağrısına neden olabilir.

6. Hipertansiyon: Yüksek tansiyon (hipertansiyon), baş ağrısına katkıda bulunabilir. Yüksek kan basıncı, beyin damarlarının genişlemesine veya sıkışmasına neden olabilir, bu da baş ağrısına yol açabilir.

Hasta olduğunuzda, bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşırken iltihaplanma ve sinir uçlarının uyarılması gibi bir dizi biyolojik süreç gerçekleşir. Bu süreçlerin bazıları baş ağrısına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, baş ağrısının kesin nedenini belirlemek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktorunuz, semptomlarınızı değerlendirerek doğru teşhisi koyabilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close