Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Hangi gezegende daha yavaş yaşlanırız?

Mesela Merkürde günler daha kısa. Orda daha çabuk mu daha yavaş mı yaşlanırız? Yoksa herhangi bir fark yok mudur? Gerçekten de merak ediyorum. Acaba ilerde Venüse mi yerleşirsek ömrümüz uzayacak yoksa Jüpitere mi?
546 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Astronomi Tutkunu

Gezegenlerde yaşlanma hızı, gezegenin kendi etrafında ve Güneş etrafında dönme süreleriyle ilgili bir kavram. Bu süreler gezegenden gezegene değişir. Örneğin Merkür, kendi etrafında 58.7 günde, Güneş etrafında ise 88 günde döner. Yani Merkür’de bir gün 58.7 dünya gününe, bir yıl ise 88 dünya gününe denktir. Bu da Merkür’de daha yavaş yaşlanacağımız anlamına gelir.

Ancak bu sadece teorik bir hesaplamadır. Pratikte, Merkür gibi diğer gezegenlerde hayatta kalmak çok zor veya imkansızdır. Çünkü gezegenlerin atmosferi, sıcaklığı, basıncı, yerçekimi ve diğer faktörleri Dünya’dan çok farklıdır. Örneğin Merkür’de geceleri -178 dereceye kadar düşen sıcaklık, gündüzleri ise 426 dereceye kadar ulaşabilir. Bu da yaşam için çok elverişli değildir.

Dolayısıyla, hangi gezegende daha yavaş yaşlanacağımız sorusunun cevabı sadece matematiksel olarak verilebilir. Fiziksel olarak ise, Dünya dışındaki gezegenlerde yaşamak için özel ekipmanlara ve koşullara ihtiyacımız vardır.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Müşfik Turgut
Genel Göreliliğin konusu

Cevap, en yüksek kütleçekimine sahip gezegende veya yörüngesinde hayat geçirmektir. Çekim kuvveti arttıkça zaman da o oranda yavaşlar. (Genel Görelilik: A. Einstein). Buna göre güneş sistemindeki en büyük kütleli gezegen olan Jüpiter'e gitmen gerekiyor. Ama o da bir gaz devidir, ancak yörüngesine bir uzay istasyonu oturtmak lazım ki, o zaman olur. Fakat ben bir karadelik yörüngesinde bulunmanı tavsiye ederim. Sadece bu şekilde belirgin bir zaman yavaşlamasına maruz kalabilirsin. (Alttaki bağlantıdan açıklamama ulaşabilirsin).

https://evrimagaci.org/gonderi/genel-gorelilik-quotkutlecekimi-arttikca-zaman-6753

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close