Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Halk arasında neden non-teist olmak mutsuzluğa neden olur diye düşünülür?

3
327 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Gördüğüm bazı argümanları söyleyebilirim.

Halk arasında non-teist bakış açısına göre bazı düşünceler şunlar:

Non-teistler mutsuz, çünkü;

  1. Hayatın bir amacı yok, tesadüfen var olduk.
  2. Öldükten sonra yok olup gideceğiz, yaptığın her şey yok olacak. Bütün emeğin boşa gidecek.
  3. Her şey sıradan, doğanın işi işte. Hayret edilecek ne var?
  4. Aileni bir daha göremeyeceksin.
  5. Burada ceza almayan suçluların suçları yanına kar kalacak.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

506 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Halkın önemli bir bölümünün gerçeklikle, yaşamla ilişkisi ciddi düzeyde bozuk olduğu için kişisel tatmin, mutluluk, iyi olma, refah, huzur vb. yaşamsal konularda kafalarındaki referans sistemleri yanlış zeminler üzerinde şekillenmiş vaziyette. (Ve/veya ikincisi olduğu için birincisi.) İnsan ve toplum için neyin iyi, neyin kötü olacağı gibi konularda ortalama kabullerin çoğu ciddi düzeyde problemli. Dolayısıyla teistlerin, teist olmayanların mutsuz olacağını düşünmelerinin pek bir anlamı yok. Önce görülmesi gereken, kendilerine uyguladıkları değerler sistemlerinin onları feci şekilde mutsuz ettiği... Hayatı boyunca sarhoş olan birinin size herhangi bir konuda değerli bir şeyler söylemesini bekleyemezsiniz. Önce ayılması lazım.

Not: Teistler "sarhoş"tur demek istemiyorum. "Ülkemizin nüfusunun çoğunluğunda hakim olan dini-kültürel değerler aslında insan hayvanının doğasına, iyiliğine uygun olmayan hatta yer yer ciddi düzeyde zararlı şeyler. Böyle bir ortamda yetişmişlerin insan hayatına dair temel konularda ciddiye alınır yorum yapması beklenmemeli" diyorum.

174 görüntülenme
0
Paylaş
0

Eğer non-teist'den kasıt, bir çeşit ateist bir tercih ise... 'ki öyle gözüküyor. Toplumda gerçekten de az ya da çok bunun (non-teizmin) mutsuzluk getireceğine dair bir inanç var gibi... Soruyu kısa yoldan yanıtlamak gerekirse... Çünkü inançsızlıktan korkuyorlar ve bunun kendi inançlarını zedeleyeceğini sanıyorlar. Ama bu da bütünüyle boş ve temelsiz inançlarının bir parçası oluyor. Oysa ben bunun tam tersi olduğunu düşünüyorum. Çünkü bunu doğrudan söyleyenlerle karşılaştım ve görüp izlediğim gerçek bu kişilerin, bu konuda kendilerini kandırmaya çok hazır ve hevesli olduklarıydı. Daha açık bir deyişle, teist inançlarının onları mutlu yapmış olduğuna ısrarla inanmak istiyor gibiydiler. Hepsi, tüm yoksunluk ve yoksulluklarına karşın, güya gerçek sandıkları hayaller ve masallar dünyasında yaşıyorlardı. Ayrıca bu insanlar bilim ve bilimsel bilgiye güvenmek yerine, her koşulda söylence ve hurafeleri tercih ediyor, savunmalarını buna göre yapıyorlardı. Kısaca söylemek gerekirse gerçek ile gerçek dışını, hayallerle somut gerçekliği ayırt edemedikleri, masalsı ve düşsel metafizik bir dünya ve evrende yaşadıklarını sanıyorlardı. Sözü fazla uzatmadan bir örnek ve soruyla konuyu bitirelim: Non-teist birini mutsuzlukla yargılayan kişi, olasılıkla mutlu bir teist olmalı ise... Neden Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşayan sözde mutlu teist halk inanç dolu ülkelerini terk edip, kundaktaki bebeleriyle birlikte küçük şişme botlara doluşup, denizde boğulmayı göze alarak vatanlarından kaçmaya çabalıyorlar? Efendim...! İ.U.

117 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et