Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Güneş neden bu kadar sıcak?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Güneşin bu denli sıcak olmasının en temel nedeni onun bir yıldız olmasıdır. Güneşimiz hidrojen ile dolu bir yıldızdır. Güneş'te ki hidrojen atomları helyuma füzyonlanır ve bunun sonucunda devasa bir enerji ve ısı açığa çıkar. Bu füzyon tepkimeleri sonucunda oluşabilecek en ağır element demirdir. Güneş'te meydana gelen füzyon tepkimeleri sonucunda her saniye ortalama 4 milyon ton kütle enerjiye dönüşür.Güneşin daha 4.8 milyar yıl daha bu şekilde enerji üretebileceği düşünülüyor.Bir diğer etken ise güneşin devasa bir kütleye sahip olmasıdır. Bu kütle doğrultusunda kütle çekimi meydana gelir ve çok yüksek bir basınç oluşur. Devasa bir basınç yanında ısı ve enerjiyi de getirir.

Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
  2. Tubitak Kesinlikle okumalısın. Daha detaylı anlatılıyor.
  3. Wikipedi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarına, size davranılmasını istediğinizin %20’si kadar daha iyi davranın. Bilirsiniz... Hata payını da karşılamak için...”
Linus Pauling
Geri Bildirim Gönder