Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Günümüzde her insan hala avcı toplayıcı yaşama ait özellikleri sergiler mi? Örnekler vererek uzunca açıklar mısınız?

2
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Merhaba,

Homo Sapien’in tahmini 300 bin Homo Sapiens Sapiens’in de 100 bin yıllık evrim süreci göz önüne alındığında; “avcı-toplayıcı” beslenme sisteminin son 7-10 bin yılda kademeli olarak “yerleşik” sisteme geçtiğini görüyoruz.

10 bin yıl 100 bin yıllık bir evrim süreci içerisinde kısa bir süre.

Günümüzde insan yerleşik sistemde “üretimi ve tüketim”i tercih etse de avcı-toplayıcı özelliğini genetik olarak terk edemez.

Günümüzde Güney Amerika da, Afrika veya Yeni Gine ve Avusturalya gibi Uzak Asya da Avcı toplayıcı küçük toplumlar mevcüt.

Bu toplulukları popülasyonda yüzde dilimi olarak ihmal edebiliriz belki ama tüm dünyada deniz mahsülleri bugün büyük oranda avcılık yöntemi ile sağlanmaktadır.

Okyanuslardaki ve özellikle soğuk denizlerdeki bu avcılığın 3-5 yıl yapılamadığını düşünürsek insanlığın açlık sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini de ön görebiliriz.

Diğer taraftan bir çok insan denizlerde Orman veya vadilerde avcılık yapmaya eğilimli. Avcılık klupleri ile geçmişinden seslenen bu dürtüyü sosyalleştirerek haz duymaktadır.

Yine bir örnek verecek olursak her yıl yüzlerce insan vahşi (doğal) ormanlarda kestane, yaban mersini veya kuşburnu gibi kendisinin ekmediği bir çok besini toplamakta ve tüketmektedir.

İlkel toplumlarda avlamak-toplamak hayatta kalmak için zorunlu bir beslenme sistemi iken günümüzde beslenme amacının dışında sosyalleşme ve spor amaçlı da yapıldığını görüyoruz.

Saygılarımla,

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. İnsan nasıl insan oldu- M.ILIN - E.SEGAL İnsanın evrimini anlatan güzel bir araştırma kitap
  2. Tüfek, Mikrop ve Çelik - JARED DIAMOND İnsanı 13 bin yıllık tarihi - ve dahası

Bildiğim kadarıyla mızrak benzeri aletler ile koşarak avcılık yapan insanlar bu sıralar pek yaygın değiller ancak toplayıcılık yapan çiftçi vb. işlerde çalışan insanlar görmek mümkün. Hayatın devamı için önemi büyük olan bu iki görevin izlerinin insanlarda hala mevcut olduğunu düşünüyorum. Kesin emin olmamakla birlikte; erkek bireylerin hareket eden nesneleri daha net ve uzun süreli takip edebildiği (avcılıkta gayet kullanışlı) ve dişi bireylerin karmaşık renkler içerisinde belli nesneleri daha kolay ayırt edebildiğini (toplayıcılıkta işe yarar bir özellik) biliyorum.

EDIT: Yaptığım araştırmalar sonucu kadınların erkeklere kıyasla koku ve işitme duyularının daha gelişmiş olduğunu öğrendim, konu ile alakalı olabilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, Dünya'daki yaşamın en erken başlangıçlarından günümüze kadarki çeşitliliğini mümkün kılan değişim sürecidir. Evrim, biyolojinin temel prensibidir.”
Jane B. Reece (Campbell Biology)
Geri Bildirim Gönder