Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

Günümüzde her insan hala avcı toplayıcı yaşama ait özellikleri sergiler mi? Örnekler vererek uzunca açıklar mısınız?

2
372 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,

Homo Sapien’in tahmini 300 bin Homo Sapiens Sapiens’in de 100 bin yıllık evrim süreci göz önüne alındığında; “avcı-toplayıcı” beslenme sisteminin son 7-10 bin yılda kademeli olarak “yerleşik” sisteme geçtiğini görüyoruz.

10 bin yıl 100 bin yıllık bir evrim süreci içerisinde kısa bir süre.

Günümüzde insan yerleşik sistemde “üretimi ve tüketim”i tercih etse de avcı-toplayıcı özelliğini genetik olarak terk edemez.

Günümüzde Güney Amerika da, Afrika veya Yeni Gine ve Avusturalya gibi Uzak Asya da Avcı toplayıcı küçük toplumlar mevcüt.

Bu toplulukları popülasyonda yüzde dilimi olarak ihmal edebiliriz belki ama tüm dünyada deniz mahsülleri bugün büyük oranda avcılık yöntemi ile sağlanmaktadır.

Okyanuslardaki ve özellikle soğuk denizlerdeki bu avcılığın 3-5 yıl yapılamadığını düşünürsek insanlığın açlık sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini de ön görebiliriz.

Diğer taraftan bir çok insan denizlerde Orman veya vadilerde avcılık yapmaya eğilimli. Avcılık klupleri ile geçmişinden seslenen bu dürtüyü sosyalleştirerek haz duymaktadır.

Yine bir örnek verecek olursak her yıl yüzlerce insan vahşi (doğal) ormanlarda kestane, yaban mersini veya kuşburnu gibi kendisinin ekmediği bir çok besini toplamakta ve tüketmektedir.

İlkel toplumlarda avlamak-toplamak hayatta kalmak için zorunlu bir beslenme sistemi iken günümüzde beslenme amacının dışında sosyalleşme ve spor amaçlı da yapıldığını görüyoruz.

Saygılarımla,

342 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. İnsan Nasıl Insan Oldu- M.ilin - E.segal. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Tüfek, Mikrop Ve Çelik - Jared Diamond. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bildiğim kadarıyla mızrak benzeri aletler ile koşarak avcılık yapan insanlar bu sıralar pek yaygın değiller ancak toplayıcılık yapan çiftçi vb. işlerde çalışan insanlar görmek mümkün. Hayatın devamı için önemi büyük olan bu iki görevin izlerinin insanlarda hala mevcut olduğunu düşünüyorum. Kesin emin olmamakla birlikte; erkek bireylerin hareket eden nesneleri daha net ve uzun süreli takip edebildiği (avcılıkta gayet kullanışlı) ve dişi bireylerin karmaşık renkler içerisinde belli nesneleri daha kolay ayırt edebildiğini (toplayıcılıkta işe yarar bir özellik) biliyorum.

EDIT: Yaptığım araştırmalar sonucu kadınların erkeklere kıyasla koku ve işitme duyularının daha gelişmiş olduğunu öğrendim, konu ile alakalı olabilir.

209 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın