Paylaşım Yap
Sorulara Dön
3

Güneşin kütlesi dünyadan 330 kat yüksek olduğu halde yer çekimi nasıl 28 kat daha güçlü olabiliyor?

2,960 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Bir gök cisminin kütleçekim ivmesini şu formülle buluyoruz:

Burada yerçekim sabiti (), cismin kütlesi, ise kütleçekim kuvvetinin ölçüleceği noktanın kütleçekim merkezine olan uzaklığı.

Tüm Reklamları Kapat

İhtiyacımız olan parametreler:

 • Dünya'nın kütlesi ()=
 • Güneş'in kütlesi ()=

Yani Güneş'in kütlesi, Dünya'nın kütlesinden 333 kat değil, 333.000 kat büyük.

Eğer tek bir gök cisminin belli bir noktadaki kütleçekim ivmesini kıyaslamak yerine, iki ayrı gök cisminin aynı uzaklıktaki bir noktaya uyguladıkları kütleçekim ivmelerini kıyaslamak isterseniz, parametresinden kurtulabilirsiniz. Şöyle ki:

Tüm Reklamları Kapat

Burada ve 'ler birbirini götürür ve: olur ve bahsettiğiniz gibi, kütlelerinin oranına eşit olarak Güneş'in kütleçekim ivmesi 333.000 kat olur. Yani zaten beklediğiniz gibi: Kütle ne kadar büyükse, kütleçekim ivmesi de o kadar büyük.

Peki o 28 kat olayı nereden geliyor? İki gök cisminin kendi yüzeylerindeki kütleçekiminden:

 • Dünya'nın kütlesi ()=
 • Güneş'in kütlesi ()=

Dünya'nın yüzeyindeki kütleçekim ivmesi:

İşte o 9.81 sayısı buradan geliyor.

Güneş'in yüzeyindeki kütleçekim ivmesi:

Bu ikisinin oranı: 27.9 ediyor. O 28 sayısı da oradan geliyor.

Bu katlar arasındaki fark, Güneş'in yarıçapının Dünya'nınkinden 109 kat olması ve formülde mesafenin karesinin alınmasından kaynaklanıyor. 109 katın karesini alınca kesir 11811 kat azalıyor. Dolayısıyla Güneş'in kütlesi Dünya'dan 333.000 kat fazla olsa bile, yüzeye kadar olan mesafenin karesi 11811 kat fazla olduğu için, kesir kata düşüyor.

317 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
16
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close