Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Güneş'teki Chromopher ve Corona tabakasındaki sıcaklık artışı anomalisi sebebi nedir?

Güneşin yüzeyindeki sıcaklık 5800K'den Corona tabakasına kadar 3 milyon K kadar ulaşıyor. Bu konuyla ilğili teorisi olan varsa yazabilir. Ben kendi teorimi bu sorunun altına yazacagım.
254 görüntülenme
Güneş'teki Chromopher ve Corona tabakasındaki sıcaklık artışı anomalisi sebebi nedir?
Güneş'teki Chromopher ve Corona tabakasındaki sıcaklık artışı anomalisi sebebi nedir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Fikret Budakin
Fikret Budakin
2,382 UP
İstanbul Üniv. Makina Müh Mezunu

Güneşteki sıcaklık anomalisi kütle çekimiyle ilğili olduğunu düşünüyorum. Kütle çekmi gök cisimlerinde yüzeyde maksimum noktadadır. Yüzeyden içeri ve dışa doğu gidince kütle çekim etkisi azalıyor. Dünyanın kütle çekimi de yüzede maksimumdur merkezine gidince veya atmosfere çıkınca azalır.

Şöyle düşünün kütle çekimi Dünya'da yüzeyden atmosfere dogru azalınca basınç muazzam oranda azalıyor ve potansiel olarak parcacıklar aynı ısıyla daha fazla titreşme şansına kavuşuyorlar. Bu titreşimin artması sıcaklığın yüksek ölçümlenmesine neden oluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Aynı miktar ısı ve sıcaklığa sahip özdeş iki kapalı kaptaki gazın birini yüksek kütle çekimli bir gezegene, ısı değişimi olmadan götürürseniz veya bunu yerine benzer fiziksel bir işleme tabi tutup bu kabı yalıtımlı halde santrifüj kuvveti uygularsanız, bu kaptaki gazın sıcaklığı düşecektir. Çünkü gazların basınc ve sıcaklığı ters orantılıdır.

Korona tabakasından yeterince uzaklaşılınca da gaz molekülleri olmadığı veya yoğunluğu çok az olduğu için artık burdaki sıcaklık radyasyon ışınımlarının birim yüzay alana ters kare yasasıyla orantılı düşmesi sebebiyle azalacaktır. Dolayısıyla sıcaklık Corona tabakasından sonra da düşecektir.

TEORİ MAK. MÜH. FİKRET ÖNDER BUDAKİN.

Kaynaklar

 1. MAK. MÜH FİKRET Ö. BUDAKİN. Güneşte Fizik Neden Tersine İşliyor. (25 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 25 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close