Puan Ver
1
Puan Ver

Güneş ışığına karşı neden hala hassasız?

Canlıların çok uzun zamandır karada yaşamasına rağmen neden hala güneşe karşı koruma geliştirmedik ve kremler, kumaşlar vb. Korumalara ihtiyaç duyuyoruz?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bir önceki cevapta yazıldığı gibi hiç bir koruma geliştirilmediğini söylemek doğru değildir. Fakat bu noktada önemli olan şunu anlamaktır, bir canlının belli bir çevreye tamamen adapte olması gerekmez. Çoğu zaman bu bir optimasyon hesaplamasıdır. Örneğin güneşten tam anlamıyla bir korunma sağlayan türün bu avantajı farklı dezavantaj olarak türe dönebilir ve bu dezavantajlar avantajın önüne geçerse bu özellik elenmeye başlar. Herhangi bir adaptasyonun pozitif yanları olabileceği gibi negatif yanları da olabilir. 

Aynı zamanda, bireyin dezavantajına olan bir durum türün faydasını sağlıyor olabilir. Bu senaryoda güneşin zararlı etkileri bireyin ortalama yaş ömrünü kısaltıp genç bireylerin kaynaklar için olan rekabetini kolaylaştırıyor olabilir. Evrim mükemmel değildir fakat bizim tam olarak anlayamadığımız amaçlar için hareket ediyor olabilir. Bazen durumlara daha geniş açıyla bakmak ve onları her yönüyle ele almak gerekebilir.

Favorilerime Ekle
0

Üretti. Terleme, esmerleşme gibi faktörler bizi güneşten ve ısıdan korumak için evrimleşti. Yeterli degil diyorsan, fazla kalın deri hem hücre üretimi için gereksiz enerji harcar, hem de hareketi ciddi oranda kısıtlar. Güneş gördüğünde kaçıp gölgeye sığınmak, kabuk derili olmaktan daha verimli ve ucuz bir adımdır. Canlıların çoğu güneşin dik geldiği zamanlarda mağara ya da gölgelere sığınırlar. Biz insanlar için bu durum aynı değildir. Güneşten korunmak için uygun giysiler ürettik. Ayrıca güneş o kadar ölümcül bir eleme mekanizması değildir.

Ayrıca güneşe dayanıksız olanlar beyazlardır. Güneşli yerlerde beyaz tenli olmak ölümcül olabilir ama dediğin gibi elbiseler gibi faktörler bizi korudu. Abartmak gibi olmasın ama güneşin uzun süre dik geldiği çöl alanlarda beyaz tenli olmak hastalık bile sayılabilir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kendi kendini kandırmamanın bir yoludur. İlk kuralı, kendini kandırmamaktır. Çünkü kandırması en kolay kişi, kendinizsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder