Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Güneş ışığına karşı neden hala hassasız?

Canlıların çok uzun zamandır karada yaşamasına rağmen neden hala güneşe karşı koruma geliştirmedik ve kremler, kumaşlar vb. Korumalara ihtiyaç duyuyoruz?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bir önceki cevapta yazıldığı gibi hiç bir koruma geliştirilmediğini söylemek doğru değildir. Fakat bu noktada önemli olan şunu anlamaktır, bir canlının belli bir çevreye tamamen adapte olması gerekmez. Çoğu zaman bu bir optimasyon hesaplamasıdır. Örneğin güneşten tam anlamıyla bir korunma sağlayan türün bu avantajı farklı dezavantaj olarak türe dönebilir ve bu dezavantajlar avantajın önüne geçerse bu özellik elenmeye başlar. Herhangi bir adaptasyonun pozitif yanları olabileceği gibi negatif yanları da olabilir. 

Aynı zamanda, bireyin dezavantajına olan bir durum türün faydasını sağlıyor olabilir. Bu senaryoda güneşin zararlı etkileri bireyin ortalama yaş ömrünü kısaltıp genç bireylerin kaynaklar için olan rekabetini kolaylaştırıyor olabilir. Evrim mükemmel değildir fakat bizim tam olarak anlayamadığımız amaçlar için hareket ediyor olabilir. Bazen durumlara daha geniş açıyla bakmak ve onları her yönüyle ele almak gerekebilir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Üretti. Terleme, esmerleşme gibi faktörler bizi güneşten ve ısıdan korumak için evrimleşti. Yeterli degil diyorsan, fazla kalın deri hem hücre üretimi için gereksiz enerji harcar, hem de hareketi ciddi oranda kısıtlar. Güneş gördüğünde kaçıp gölgeye sığınmak, kabuk derili olmaktan daha verimli ve ucuz bir adımdır. Canlıların çoğu güneşin dik geldiği zamanlarda mağara ya da gölgelere sığınırlar. Biz insanlar için bu durum aynı değildir. Güneşten korunmak için uygun giysiler ürettik. Ayrıca güneş o kadar ölümcül bir eleme mekanizması değildir.

Ayrıca güneşe dayanıksız olanlar beyazlardır. Güneşli yerlerde beyaz tenli olmak ölümcül olabilir ama dediğin gibi elbiseler gibi faktörler bizi korudu. Abartmak gibi olmasın ama güneşin uzun süre dik geldiği çöl alanlarda beyaz tenli olmak hastalık bile sayılabilir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir bilim insanı olmak, evrene her yönüyle aşık olmak gibidir.”
Mayim Bialik