Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Gün içinde sürekli müzik dinlemek zararlı mıdır?

Ben günün çoğunu müzik dinleyerek geçiriyorum (çevredeki sesleri duymamak için ve bir bağlılık haline geldiği için )banyo yaparken , yemek yerken , uyurken vs bu beni kötü yönde etkiler mi yani psikoljimi etkiler mi olumlu olumsuz ve kulağıma zarar verir mi?
1,987 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ozan Çakin
Ozan Çakin
1,152 UP
Sr. Software Developer
Orijinal Soru: Aşırı müzik dinlemek zararlı mıdır?

Selamlar,

Öncelikle bunu psikoloji kapsamında zarar olarak değerlendirdiğimizde günlük ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak düzeye getirmiş olması gerekmekte.

Tüm Reklamları Kapat

Uyuşturucular ile bağdaşlaştırmak çok doğru olmayacaktır.

Kapsamımız bağımlılık ise ve bundan şüphe edilen durumlar var ise kendimize şu soruyu sormamız lazım: "başka kaynaklarım var mı?". Buradaki kaynak deyimi sizin modunuzu yükseltecek aktivitelerdir. Eğer sadece müzik dinleyerek modunuzu yükseltebiliyorsanız, yeni motivasyon kaynakları bulmanız gerektiğinin işaretidir.

Tüm Reklamları Kapat

Böylelikle bağımlılıktan kurtulmuş olursunuz.

Sürekli dinlediğiniz bir müziğin etkisinin azalması ise "semantik doygunluk" konusunda incelenebilir.

İlgili kaynağı kaynaklar bölümüne ekliyorum.

3,134 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Semantik Doygunluk. (6 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 6 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Utkan Şengün
Utkan Şengün
1,064 UP
Araştırmacı

Hem zihin yorgunluğuna sebebiyet verebilir hem de yüksek sesle dinliyorsan işitmene zarar verebilir. Eğer bunun bağımlılık düzeyinde olduğunu düşünüyorsan bir uzmana görünmen gerekir.

Kaynakta vereceğim sitede müzik bağımlılığı hakkında yazı vardır gerekli bilgiler için bakabilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

247 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Timothy J. Legg. Music Addiction. (30 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Healthline.com | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Kisu Kisu
Sorunu yaşıyorum
Orijinal Soru: Aşırı müzik dinlemek zararlı mıdır?

Lisztomania'dan muzdarip olabilirsiniz. Genellikle zararlı bir sorun değil fakat bazen rahatsız edici olabilir. Kendimden biliyorum. Sabah uyanır uyanmaz müzik açıp çoğu zaman yatma zamanıma kadar kapatmıyorum. Film, dizi izlemek veya birisiyle sohbet etmek gibi aktiviteler dışında sürekli açık kalıyor . Hastayken başım ağrıdığında müzik daha kötü yaptığı halde kapattığımda çok rahatsız hissediyorum. Dediğim gibi birçok bağımlılık gibi hayatına zarar verebilecek bir durum değil. Bana kalırsa alışveriş bağımlılığı, yeme bağımlılığı gibilerinin yanında oldukça nahif bir bağımlılık.

131 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Brian Cox, Evrim Ağacı'nda: Sonsuz Evren'de Yerimiz Ne?
Brian Cox, Evrim Ağacı'nda: Sonsuz Evren'de Yerimiz Ne?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Utandığınızda Yüzünüz Kızarıyor mu?
Utandığınızda Yüzünüz Kızarıyor mu?
Bu Sıvı Neden Elimde Kaynıyor?
Bu Sıvı Neden Elimde Kaynıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close