Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kayra Atas
Üye
2

Gün içinde ölümü düşünmekten nasıl kurtulabilirim?

Ölüm denen gerçeği kabullenemiyorum. Özellikle de ailemin ölümünü. Onlar olmasa ne yapacağım bilemiyorum. Bu düşünce gündelik hayatımı da etkiliyor doğal olarak ve bu stresten çok yoruldum. Sürekli sanki yarın öleceklermiş gibi davranıyorum her an onlarla olmak istiyorum. Bu durumu nasıl aşabilirim? 18 yaşında bunları düşünmek istemiyorum.
1,689 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Duru K.
Duru K.
21K UP
Öğrenciyim

Merhaba, ben de bu soruya kendimce cevap vermek istiyorum. Yaşadığınız kaygı ve hissettiğimiz şeyler normaldir, fakat önemli olan hayatınızı ne derecede etkilediğidir. Mesela, sürekli kaygı içerisindeyseniz vb. bu sizin hayatınızı olumsuz etkiliyor anlamına gelir. Hiç kimse sevdiklerinin ölmesini istemez. Ve eminim herkes bir nevi kaygı yaşıyordur. Önemli olan bu kaygının hayatımıza yansıyış biçimidir. ( Bence) Ve yaşadığınız bu sorunun çeşitli nedenleri olabilir o yüzden nedenleri sıralayıp, bunu nasıl halledebileceğinizi aktarmaya çalışacağım. Biraz uzun olabilir :)

Şimdi sorununuza cevaben bununla nasıl baş edebileceğinizi araştırdığım bir kaynaktan aktarıcağım. Nedenleri aktarıp, sonra neler yapılabileceğini söyleyeceğim. İlk önce yaşadığınız sorunuzun nedenleri arasında şunlar olabilir;

 • Birinci olarak , Güvensiz bağlanma ve duygusal ihmal olabilir. Sevildiğini, değerli olduğunu hissetmeyi tam olarak yaşayamadıysan bu bazı kişilerde kaybetme korkusu şeklinde kendini gösterebiliyor. Bunu daha iyi analiz edebilmek için kendi iç dünyana dönüp; kendi çocukluğunda anne-babanla olan duygusal yoksunluk, yakınlık konusundaki ihtiyaçların ne durumda? Şu an bunları hatırladığında nasıl hissediyorsun? Bunları analiz etmen faydalı olabilir.
 • İkinci olarak, özellikle anne-babanızı veya yakınındanızdaki birini kaybetmekten endişe ediyorsanız belki de aranızda halledemediğiniz belirli sorunlar ya da belirli içsel çatışmalar olduğundandır. Bu noktada bu çatışmalar çözümlenmeden ve bitmemiş meseleler halledilmeden onları kaybetme gerçeği sizin için ekstra korkutucu olabilir. Yani mesela diyelim ortada bir problem var , ve siz eğer bu sorunu halledemeden ölürler diye endişe ediyorsanız bu kaygıyı tetikliyor olabilir.
 • Yalnızlık Korkusu ve Gizli Özgüvensizlik Mesela burada önemli bir alt neden; eğer ki o kişiyle kurduğun ilişki senin için bir kimlik ya da yaşamının bir anlamı haline geldiyse örneğin, hasta olan anne & babaya bakıyor olmak olabilir, sürekli ilgilendiğinden dolayı bu senin için bir yaşam amacı haline gelmiştir- o kişiyi kaybettiğinde bu sefer yapacak başka bir şey kalmıyor gibi gelmiştir.Bununla alakalı bir durum yaşıyorsan o noktada yine kendi içine dönüp; Hayatımda kendimle alakalı neleri geliştirmeye ihtiyacım var? En kötü senaryoyu düşündüğümde buna ne kadar hazırlıklıyım? Kendi içimde üzerinde çok kafa yormadığım ama sorun olan, geliştirmem gereken noktalar neler olabilir? bunlar üzerinde kafa yorman gerekiyor.
 • Eğer bunlar üzerinde kafa yormazsan o noktada da dikkatin yakınını kaybetme korkusuna odaklanır ve yine şifreli mesajı çözememiş olursun.Bu da sende kronik bir stres yaratabilir. Ki sizde anladığım kadarıyla bu var ve hayatınızı olumsuz yönde etkiliyor

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Tabi eğer isterseniz bir uzman desteği de alabilirsiniz. Bu asla kötü bir şey değil, tam tersi bireyin kendini geliştirmesinin bir yoludur. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkürler.

Tüm Reklamları Kapat

142 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Cem Gümüş. Yakınlarını Kaybetme Korkusunun 3 Önemli Nedeni. (3 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 3 Eylül 2022. Alındığı Yer: cemgumuş.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Taylan Dursun
Taylan Dursun
40K UP
Zamanında Aynı Korkuya Sahip Olan Bir Genç

Küçükken ben de Aynı korkuya sahiptim. Acaba Ailem Ölürse ben ne yaparım bana ne olur diye? Ama bir gün hepimiz öleceğiz. Öleceğimiz için şanslıyız. Bence bunu şimdi düşünme çünkü Stres beter olursun. Ailenle vakit geçir , eğlen, eğer biri ile aranda bir husumet varsa bunu gider, Çünkü Öldükleri zaman geriye Sadece anılar kalıyor. Yani Bunu şimdi düşünmeyin ''Hayat Çok kısa Özellikle Üzülmek için Çok kısa''... Yani aileniz ile tadını çıkarın.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close