Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Grip olan birinin zamanla corona hastasına dönüşme ihtimali var mı, veya ortamdaki corona virüsün grip virüsünü etkileme gibi bi ihtimal var mı?

Öncelikle cahilliğime verin sorduğum soru için ama çok merak ettiğim bir konu???? Teşekkürler

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Enfeksiyonel hastalıkların temel oluşum kaynakları bakteri-virüslerdir ve virüsler de tüm canlılar gibi kendi içinde ailelere sahiptirler. Halk arasında "Grip" olarak bilinen İnfulenza hastalığının etken kaynağı İnfluenza virüsleridir ve İnfluenza virüsleri, Koronavirüs ailesinden tamamen farklıdır. Koronavirüsler, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunmaktadır. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüsleri sürekli değişmekte, bir önceki yıl görülen virüsten oldukça farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırmaktadır. Dolayısıyla tıpkı bizim tür değiştiremediğimiz gibi A ailesinden bir virüsün B ailesinden bir virüse dönüşme olanağı yoktur. Fakat hali hazırda grip olan bir kişinin bağışıklık sistemi İnfluenza virüsü ile uğraşırken vücuduna Koronavirüs girmesi halinde normalden daha dirençsiz olacaktır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Sağlık Bakanlığı En güvenilir açıklamalar Sağlık Bakanlığı'nın bizzat yaptıklarıdır.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekliğe kıyasla bilimimiz oldukça ilkel ve çocukçadır. Ancak o, sahip olduğumuz en değerli şeydir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder