Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Tekinşen
Üye
2

Graham Hancock hakkında fikriniz nedir? Gerçekten sahte bilimci mi yoksa söylediklerinin mantıklı ve bilimsel olma ihtimali var mı?

160 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Graham Hancock, genellikle alternatif tarih ve arkeoloji konularında yazan bir yazardır. Ancak, akademik çevrelerde ve bilimsel camiada bazı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Hancock'ın eserleri, özellikle tarih öncesi uygarlıklar ve eski medeniyetler hakkındaki teorileri ile dikkat çekmektedir.

Hancock, bazı eserlerinde, geleneksel tarih ve arkeolojinin kabul ettiğinden farklı teoriler öne sürmektedir. Örneğin, M.Ö. 10.000'li yıllarda yaşamış olduğu düşünülen bir uygarlığa işaret eden kanıtlar olduğunu ve bu uygarlığın büyük bir doğal felaket sonucunda yok olduğunu öne sürmektedir.

Ancak, Hancock'ın bazı iddiaları ve yöntemleri eleştiriye de maruz kalmıştır. Bazı eleştirmenler, Hancock'ın teorilerinin bilimsel yöntemlere ve kanıtlara dayanmamasını, spekülatif olmasını ve gerçekçi olmayan varsayımlar üzerine inşa edilmiş olmasını eleştirmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak, Graham Hancock'ın çalışmaları genellikle tartışma yaratan ve eleştiriye açık olan konuları ele alsa da, bazı okuyucuları için ilginç ve düşündürücü olabilir. Ancak, onun çalışmalarını değerlendirirken, bilimsel yöntemlere ve geçerli kanıtlara dayanmayan iddialarını eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmek önemlidir.

Kısaca: Sahte bilimci.

Kaynaklar

 1. E. S. Special. Netflix Series Ancient Apocalypse: All You Need To Know About Presenter Graham Hancock. (11 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2024. Alındığı Yer: The Economic Times | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close