Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ömər İmanlı
Ömər İmanlı
3,600 UP
Üye
4

Görünür ışıkla veri transferi yapabilir miyiz?

Mesela radyo dalgalarıyla veri transferi yapa biliyoruz. Peki ya diğer elektromanyetik dalgalarla da veri transferi yapa bilir miyiz?
635 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Görünen ışıkla kablosuz data transferi anlamına gelen Li-Fi, LED ışıklarına modüle edilen (bindirilen) bilgiyi ışığın yanıp sönmesiyle diğer kablosuz aygıtlara aktarıyor. LED ler gözle görülebilir yanıp sönme (kırpışma) etkisi olmada çok hızlı data aktarımını gerçekleştirebiliyor.

5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Oytun Akdeniz
Şey

Olayı yanlış anlamış olabilirim/siniz. Öncelikle madde = enerji eşitliğinden data = enerji eşitliğine geçmeliyiz. Bu bağlamda evrendeki her şey enerji yani data olduğu için her şey okunabilir niteliktedir de. nereye varmak istiyorum? Okunabilir nitelikte olması her şeyin, özelleşmiş/uygun reseptörlerle bilgi çıkarma yolculuğuna girebilmesi demektir. Veriyle ilgili bu kısım şu halde kalsın. Peki veri transferi nedir? Bir kaynaktan hedefe doğru ortamdaki gürültüden/ gürültüye rağmen arınmış anlamlı bilginin ulaştırılmasıdır.

Öyleyse toplumda infial meydana getirmiş bir olaya insanların tepki vermek için aynı zaman aralığında evlerinin ışıklarını kapatıp açması örneğini inceleyelim. Bu örnekte ışığı kapatıp açarak aslında bu işarete maruz kalan insanlara veriyi/toplumsal olaya tepkiyi ulaştırmış oluyoruz. Yani ışık veri transferi için en kolay ve hızlı araç olmuş oluyor burada. Bu örnek aslında nokta koyması açısından çarpıcı olsa da veriyi transfer etmek derken kafa karıştıran kısmı açmakta da fayda görüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

tabii önce şu örneği de iliştirerek. Mesela bir taş olsun: şeklini şemalini beğendiğimiz özel bir taş bu. Bu taşı yukarıya doğru dairesel bir hareketle attığımızda seni seviyorum demek olarak kodlayalım. Direkt doğrusal attığımızda ise sana kızdım anlamını içersin. Burada taşı atarak veri transferi işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz değil mi?

şimdi ise aklınızda veri transferini nasıl kodladığınızı anlamaya çalışalım. Bilgissyarlar transistörlerden elektron soğurulması sonucunda 1 veya 0 bilgisini işler. Bu sayede biz milyarlarca veriyi günümüzde kullanılan ağ teknolojisi ile milyarlarlarca kullanıcı arasında transfer ederiz. Sanırım veri transfer aracını bir kap gibi görüp içine veriyi yerleştirerek bir yerden bir yere veriyi taşıdığımızı zannetmemizden kaynaklanıyor bu anlayış. Umarım faydalı olabilmişimdir.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
176K UP
Bilim ve felsefe okuru

Milyonlarca ışık yılı uzaktaki galaksiyi gördüğünüzde ışık size milyonlarca yıl önceki görüntüyü (veriyi) zaten taşımış oluyor. Herhangi bir şeyi görmeniz de aynı şeye tabidir. Işık görüntüleri nasıl taşıyor bu sorunun cevabını bildiğimizi söyleyemeyiz. Işık zaten radyo dalgaları gibi elektromanyetik dalgadır sadece dalga boyu radyo dalgalarına göre daha kısa ve frekansı yüksektir. Bu nedenle radyo dalgaları madde ile etkileşim kurarken maddenin içinden geçebilir. Ancak ışık madde ile daha farklı bir etkileşime girer ve madde ışığın bir kısmını emer ve bir kısmını yansıtır ve yansıyan ışık gözünüze gelince görme gerçekleşir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close