Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Gördüğümüz galaksi ve uzay fotoğrafları nasıl çekiliyor? Örneğin bulutsuların renginin tam olarak bize gösterilen olduğuna kesinlikle emin miyiz?

1,695 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Sivasli Istari
Sivasli Istari Lise öğrencisi

Evren şüphesiz çıplak gözle bile bakılınca güzeldir üstüne bir de kamerayla çekilmiş fotoğraflara bakmak bile insanın içine huzur verir. Bazı fotoğraflar Dünya'dan çekilmiş ve çoğu sanatsal yorumlardır. Ama en ilginç olanlar ve güzel olanlar uzay araçları tarafından uzayda alınmış "Hubble Uzay Teleskobu" veya "Voyager'ler" tarafında çekilen fotoğraflardır. Peki bunlara gelmeden önce uzay fotoğrafçılığına nasıl başlamışız bence onu anlatayım;

White Sands Roketi tarafından çekilen Dünya'nın ilk fotoğrafı
White Sands Roketi tarafından çekilen Dünya'nın ilk fotoğrafı

Dünya'nın ve uzaydan çekilen ilk fotoğraf olan White Sands roketi ile çekilmiş bu fotoğraf ile uzay fotoğrafçılığı başladı. 35 milimetrelik hareketli bir kamerada çekildi ve kamera fırlatma ve iniş etkisine dayanacak metal bir kutuya kondu. Kamera, rokete bağlanıp uzaya atıldı ve bu fotoğraf çekildi, sadece Dünya'nın ilk fotoğrafı çekilmedi uzay fotoğrafçılığının da başlangıcı yapılmış oldu.

Bu Reklamı Kapat

O günden itibaren pek fazla fotoğraf çekilmedi ta ki dijital kameralar ortaya çıkana kadar. O günden itibaren dijital kameralar yavaş yavaş eski film kameralarının yerini almaya başladı. Dijital fotoğraf demek bir alıcıya gönderilen radyo dalgaları ile 0 ve 1'lerden bir fotoğraf yaratma anlamına geliyordu. Çünkü uzaydan çekilen bir film rulosunu Dünya'ya göndermek hem daha zor hem de uzun sürelerin geçmesi gerekiyor, sadece bir plakaya radyo dalgaları göndermek hem daha masrafsız hem de daha hızlı. Günümüzde de uzak bölgelerin fotoğraflarını bu sayede alıyoruz peki bu fotoğraflar nasıl çekiliyor ?

Yüksek hız, ışık eğikliği, radyasyon ve diğer faktörler çekilen fotoğrafların olduğundan farklı gözükmesine yol açıyor. Tek bir renkli resim çekmek yerine, uzay aracı 3 ayrı renk filtrelerinde siyah beyaz resimler alır -kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere.

Bu Reklamı Kapat

Sciencephile the AI

Sonra, bu 3 fotoğraf Dünya'ya gönderilir, bilim adamları bunları birleştirir ve renklendirir.

Renkli Fotoğraflar
Renkli Fotoğraflar
Sciencephile the AI
Sciencephile the AI

Birleşiminden de bu gerçek resim ortaya çıkıyor. Eğer uzayda olsaydık da Pluton'u aynen böyle görecektik yani uzay araçları ile çekilenle çıplak görmek arasında bir fark yok. Ama her zaman bu kadar basit değil tabi ki Google'a "kedi gözü nebulası" yazarsak bir çok renkte resimler elde ederiz - peki bunlar neden farklı renkte ?

Kedi Gözü Nebulası Örnek 1
Kedi Gözü Nebulası Örnek 1
Kedi Gözü Nebulası Örnek 2
Kedi Gözü Nebulası Örnek 2

E ikiside aynı bulutsu, eğer 3 renkte çekip birleştiriyorsak neden farklı olsunlar ki ?

Eğer uzaya bir teleskopla bakıp kedi gözü nebulasını gözlemleseydik örnek 2'yi görürdük. Peki o zaman örnek 1'de ki görüntü neden olduğundan daha kırmızı ? Çünkü uzay araçlarında ki kameralar insan gözünden çok daha gelişmiş. Bu cihazlar sadece insan gözünün görebildiği görünür ışık spektrumunu değil utraviyole ve kızılötesi ışıkların da fotoğrafını çeker ve sonra onları insan gözüne görülebilir olması için birleştirir. Örnek 1'in görüntüsünde, siyah-beyaz resim, kırmızı renk ile belirlenen x ışını kırmızı renge atandıktan sonra diğer renklerle birleştirilir.

Sciencephile the AI

Sonuç olarak Örnek 1'de ki resim ortaya çıkar, üstte de dediğim gibi eğer çıplak gözle bakarsan Örnek 2'yi göreceksin ama orijinal hali Örnek 1'dir sadece biz bazı ışık dalgalarını göremiyoruz.

Kısacası; uzay araçları resimleri insan gözünün göremediği spektrumlar da ve farklı renklerde çekerek radyo dalgaları ile Dünya'ya gönderir ve Dünya'da ki bilim insanları bu dalgaları birleştirerek -orijinalinden farklı bile olsa insan gözüne en uygun forma getiririr.

1,087 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et