Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cengiz Altun
Cengiz Altun
28K UP
Üye
1

Gök cisimlerine atom etrafında dönen elektron benzetmesi yaparsak ve öyle kabul edersek hesaplamalarda neler değişir ?

278 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Her şey.

Bir kere Astrofizik, deterministik kurallar bütününde çalışılmasına olanak sağlar. Gerekli veriler sağlandığında belli teorik ifadeler neticesinde araştırmaya yönelik bir sonuç elde edebiliriz. Eğer bütün bileşenler hesaplamarımıza dahil edilmişse sonuç çoğu zaman gözlemlerimizle de tutarlıdır. Determinizmi de burada anlam kazanır zaten. Örneğin her senenin başında hazırlanan gök olayları takvimleri bunun birer sonucudur. Sahiden de daha senenin başında hazırlanan bir takvim o senenin son aylarında Jüpiter'in yörüngesini ve hatta Dünyada hangi saatlerde çıplak gözle gözlenebileceğini bile çok düşük sapmalarla tahmin eder. Kaldı ki elektron gibi parçacıkların hareketleri bu determinizme dahil değildir. Determinizm şöyle dursun Belirsizlik İlkesi gereği bir elektronun aynı anda hem konumu hem momentumu ve dolayısıyla hızı hakkında yorum yapmak bile olanaksızdır. Bir başka örnek John Wheeler'dan verilebilir. Bütün elektronların aynı yük ve kütlede olduğunu çözebilmek için hepsinin sadece 1 elektrondan ibaret olduğu postülatını (One-Electron-Universe) ortaya atmıştı. Şimdi bu ifadenin doğru olduğunu varsayıp, "Venüs ve Dünya'nın kütlesi niçin birbirine yakındır? Çünkü ikisi de aynı gezegendir!" dediğimizi ve ortaya çıkabilecek yanlışlığı düşünebiliyor musun? Böyle bir açıklama matematiksel ifadeler bakımından şöyle dursun, gözlemlerimizin hiçbirisiyle uyuşmaz bile.

Sonuç olarak her fiziksel ifade, kendi gözlem sınırları içerisinde anlamlıdır. Bu ifadeleri birbirleri arasındaki benzerlik cinsinden ifade etmeye çalışmak çoğu zaman anlamsızdır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. John Wheeler. I One-Electron-Universe. (29 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 29 Ağustos 2021. Alındığı Yer: https://en.wikipedia.org | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close