Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Girişimler neden satılır veya neden satın alınır?

Şimdi şöyle bir algı var ; start up kurulup, gelirip ve güzel bir exit ile satılmalıdır (start up budur! ) fakat facebook ta bir startup (wp, ınsta, firebase gibi) daha bir çok start up ı satın alarak güçleniyor? Özellikle türkiye de ben kimsede bu mantığı göremiyorum. Yani starup lar satılmalı mıdır eğer öyle ise facebook neden bu durumda?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Start-up girisimler disardan melek yatirimcilarin dikkatini cekip fon saglayabilirler ise belirli bir sure daha gelismeye devam ederler. Yakalanan basari kendilerine bulduklari kullanici kitlesi yani bir anlamda tuketici ile dogru orantili olarak artar. Startuplar; kurucusu, calisanlari veya yatirimcisina belli bir populeriteye ulasana kadar maalesef herhangi bir kar saglamamakta aksine batik maliyet olusturmaktadir (sunk costs). Calisanlarin ucretleri, ayrilan fonun maliyeti, isin risk primleri ve enflasyon giderlerinin karsilanabilmesi icin karsiliksiz hizmet olarak sunulan her urun aslinda populeritesi ile baska firmalarin reklamlari uzerinden gelir elde edebilirler fakat bunu yapmazlarsa herhangi bir gelir olusmayacagi icin girisimci ve yatirimcilara herhangi bir fayda olusmamis olacaktir. Yakalanan populerite ve alinan reklamlar ile gelir elde etmeye baslayan girisim ortaklari, o gune kadar kazandiklari, uzun vadedeki riskleri ve daha buyuk bir firmanin vermis oldugu teklifi kiyaslayip satma karari alabilirler. Bunun asil nedeni teklif edilen miktarin enflasyon ve ongorulemeyen risklerin olusturacagi etkilerden daha tatli gelmesidir. Ornekle aciklamak gerekirse: Bir eviniz var ve degerlemesi 200.000TL ve siz bu evinizi bir seneligine 1000TL den kiraya verdiginizi dusunurseniz. Bu evin size yil sonunda getirecegi toplam miktarin 12.000TL olacagini soyleyebilirsiniz fakat aslinda durum oyle degildir. Eviniz size enflasyondan oturu aylik olarak suanki degerinin altinda bir gelir getirecektir. %1 olan aylik enflasyon oraniyla hesaplarsak, 2. ay 990, 3. ay 980 ve 12. ay 887TL getiri olacaktir. Yani kira getirimizin bugunki degeri aslinda reel olarak 11.255TL olacaktir. Tabi, deprem, sel, yipranma ve diger her turlu risk primini de degerlendirirsek bu getirinin bugun ki degerinin daha dusuk olabilecegini soyleyebiliriz. Bu sirada, bir firma lokasyondan oturu veya kendisi icin baska statejik olanaklari degerlendirebilecegi bir firsat gormustur ve size 400.000TL karsiligi evinize teklif vermistir. Bu durumda siz yukaridaki verdigim hesaplari yapip bu teklifin daha cazip oldugunu dusunursunuz. Kendinizi bu parayla nasil baska isletmeler kurup, girisimler yapip, paranizi nasil daha iyi katlayabileceginizi dusunurken bulup evinizi satarsiniz.

A man selling a house
A man selling a house
barrettandco
182 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Investopedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gün boyu ilginç bir şey fark etmediyseniz, pek de iyi bir gün geçirmemişsiniz demektir.”
J. A. Wheeler