Sorulara Dön
3
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Girişimciliğe yeni başlayan insanların en sık yaptıkları hatalar nelerdir?

Diyelim ki yeni bir şeyler üretmek istiyoruz ve belli bir alanda girişim yapacağız. Bu yola çıkaraken yapılan en sık hatalar nelerdir? Eğer bu yollardan geçtiyseniz, yeni başlayanlara verebileceğiniz öneriler neler olur? Siz neleri başardınız ve hangi hatalara düştünüz?

2
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Girişimcilikte yapılan en sık hata açılış giderlerini ve aylık standart giderler, aylık gelirlerin tam hesaplanamamasıdır.

Diyelim bir çalışan çalıştıracaksanız size aylık maliyeti : 2.900 tl maaş + 1.250 tl sigorta + 220 tl yemek + 200 tl yol + 300 tl kıdem tazminat ayırması = 4.870 tl.

Görüldüğü üzere işletmenizde 1 kişi çalıştırmanın aylık maliyeti 4.870 tl civarıdır. Ayrıca sizede en az aylık 2.900 tl + 1.000 tl bağkur, 220 tl yemek + 200 tl yol = 4.320 tl. kalması gerekirki iş yaptığınıza değsin.

Ayrıca dükkan kira ise aylık kira gideri hesaplanır.

Aylık elektrik masrafı hesaplanır.

Aylık su masrafı hesaplanır.

Aylık iletişim masrafı hesaplanır.

Aylık 200-300 tl muhasebeye verilecek ücret hesaplanır.

Bu giderleri göz önünde alıp dükkan - mağaza açılmalıdır. Bu giderleri görmezden gelip dükkan açılırsa sonu hüsran ile bitecek ya devren satılık ilanı verilecek veya dükkan kapatılıp gidilecek.

Dükkan açacağınız sektöre göre aylık giderler, aylık gelirler değişiklik gösterebilir.

0
Paylaş
0

Girişimde yapılan en büyük hatalardan biri araştırma yapmamaktır. Eğer bir konu hakkında bir işe koyulacaksa öncelikle konu hakkında diğer insanların ne yaptığı hakkında sıkı bir araştırma yapılmadır. Ancak bundan daha büyük bir hata varsa o da nereden başlanacağı ve nasıl yapılacağı ile ilgili soru sormaktır. Çünkü sorduğun sorulardan yola çıkarsan ancak soru sorduğun kişiler kadar ileriye gidebilirsin hatta muhtemelen o kadar gidemezsin bile. O yüzden araştırma güzel yapılmalı ancak iş deneyim kısmına geldiğinde orada yalnız olmalısın çünkü girişim konusunda en başarılı olan insanlar; Elon Musk, Warren Buffet, Bill Gates gibi insanlar hep denenmeyen şeyleri denemişlerdir ve aykırı olan fikirleri hayata geçirmişlerdir. O yüzden eğer başarıyı yakalamak isteyen dostlarım var ise kendi yollarını çizmek ile başlasınlar derim.

249 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et