Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Gezegenlerin yörüngeleri neden çember değil de elips şeklindedir?

Kepler gezegenlerin yörüngelerinin elips şeklinde olduğunu söylemiştir. Bunu nasıl tespit etti? Yörüngesi çember olan bir gezegen mümkün değil midir evrende?

2
928 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Anıl Yılmaz

gezegenler sadece yıldız ile kütle çekim etkisine girmezler. kendi uydusuyla, başka gezegenlerle ve diğer her şeyle kütle çekim etkisine girer. bu nedenle tam daire olmayan, elips şeklinde bir yörüngede yalpalayarak dönme hareketi yapar. sadece yıldız ve gezegen arasında oluşan bir yıldız sistemi düşünürsek, bu seferde yine tam kusursuz bir daire şeklinde dönmez. çünkü karşılıklı kütle çekimi var. kütle merkezlerinin çevresinde yalpalayarak elips şeklinde dönmeye devam ederler.

kaynak= https://evrimagaci.org/dunya-gibi-gok-cisimleri-yorungeleri-boyunca-durmaksizin-yalpalar-3086

823 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bu sorunun aslında oldukça teknik bir cevabı var ve yıllar önce gök mekaniği dersi alırken, dersi veren hocamla da tartışmış, yazısını yazmıştık (aşağıya bırakıyorum). Aslında teknik açıdan çembersel bir yörüngenin var olmasının önünde hiçbir neden yok, ama varlığını sürdürmesinde pratik olarak var!

Biraz doğal seçilim gibi. Eliptikliği, bir basıklık (e) değeri ile ifade ediyoruz. Basıklık arttıkça elips anlayacağınız üzere daha basıklaşıyor, çemberden sapıyor. Bu basıklık değeri, gök cisminin yörünge enerjisi ile doğrudan ilişkili. Bunu o gök cisminin yörüngedeki hızına da indirgeyebiliriz. Dolayısıyla ne kadar hızlı olursa o kadar eliptik olur. Çok hızlı olursa da yörüngeden kurtulur bu nedenle.

Çember durumu ise tam olarak eşitlik durumu ve eğer bir şey olur da o cisim yavaşlarsa, diğerinin üzerine düşmeye başlar ve bunun sonu muhtemelen sistemden fırlatılma veya çarpışma olur. Dolayısıyla çembersel olarak yörünge oluşsa bile, zamanla sisteme giren diğer gök cisimlerinin etkisiyle bu yörünge etkilenir. Bir diğer durum da çoklu sistemler, bizimki gibi. Birçok gezegen bir diğerini etkiliyor ve bu basıklık değerinin çok uzun periyotlarda değişmesine neden oluyor. Özzetle çembersel yörüngede bir gezegen vardıysa da geçmiş olsun, artık yok.

659 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Ö. Kayalı. Gök Cisimleri Neden Eliptik Yörüngelerde Dolanır. (25 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın