Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Yılmaz
Anıl Yılmaz
3,252 UP
Üye
3

Gezegenlerin yörüngeleri neden çember değil de elips şeklindedir?

Kepler gezegenlerin yörüngelerinin elips şeklinde olduğunu söylemiştir. Bunu nasıl tespit etti? Yörüngesi çember olan bir gezegen mümkün değil midir evrende?
5,316 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
266K UP
Düşünür

merhabalar Anıl Yılmaz

gezegenler sadece yıldız ile kütle çekim etkisine girmezler. kendi uydusuyla, başka gezegenlerle ve diğer her şeyle kütle çekim etkisine girer. bu nedenle tam daire olmayan, elips şeklinde bir yörüngede yalpalayarak dönme hareketi yapar. sadece yıldız ve gezegen arasında oluşan bir yıldız sistemi düşünürsek, bu seferde yine tam kusursuz bir daire şeklinde dönmez. çünkü karşılıklı kütle çekimi var. kütle merkezlerinin çevresinde yalpalayarak elips şeklinde dönmeye devam ederler.

kaynak= https://evrimagaci.org/dunya-gibi-gok-cisimleri-yorungeleri-boyunca-durmaksizin-yalpalar-3086

Tüm Reklamları Kapat

1,461 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Bu sorunun aslında oldukça teknik bir cevabı var ve yıllar önce gök mekaniği dersi alırken, dersi veren hocamla da tartışmış, yazısını yazmıştık (aşağıya bırakıyorum). Aslında teknik açıdan çembersel bir yörüngenin var olmasının önünde hiçbir neden yok, ama varlığını sürdürmesinde pratik olarak var!

Biraz doğal seçilim gibi. Eliptikliği, bir basıklık (e) değeri ile ifade ediyoruz. Basıklık arttıkça elips anlayacağınız üzere daha basıklaşıyor, çemberden sapıyor. Bu basıklık değeri, gök cisminin yörünge enerjisi ile doğrudan ilişkili. Bunu o gök cisminin yörüngedeki hızına da indirgeyebiliriz. Dolayısıyla ne kadar hızlı olursa o kadar eliptik olur. Çok hızlı olursa da yörüngeden kurtulur bu nedenle.

Çember durumu ise tam olarak eşitlik durumu ve eğer bir şey olur da o cisim yavaşlarsa, diğerinin üzerine düşmeye başlar ve bunun sonu muhtemelen sistemden fırlatılma veya çarpışma olur. Dolayısıyla çembersel olarak yörünge oluşsa bile, zamanla sisteme giren diğer gök cisimlerinin etkisiyle bu yörünge etkilenir. Bir diğer durum da çoklu sistemler, bizimki gibi. Birçok gezegen bir diğerini etkiliyor ve bu basıklık değerinin çok uzun periyotlarda değişmesine neden oluyor. Özzetle çembersel yörüngede bir gezegen vardıysa da geçmiş olsun, artık yok.

Tüm Reklamları Kapat

1,314 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ö. Kayalı. Gök Cisimleri Neden Eliptik Yörüngelerde Dolanır. (25 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Xetib Mamoste
Bilim sever

Konuyla ilgili bir uzman değilim ama fikrimi söylemek istiyorum. Bence güneşin uzayı bükmesi nedeniyle dünya bu çukura düşüp sonra çukurun öbür tarafına gidiyor sonra geri dönüyor. Tıpkı ortası çukur bir kaykay pisti gibi. Bir o uca bir bu uca gidiyor. Tabi sürtünme olmadığı için sonsuza kadar gidip geliyor. Sarkaç gibi

120 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close