Puan Ver
1
Puan Ver

Gezegenler'in halkası nasıl oluşur ve her gezegenin halkası var diye okumuştum bu doğru mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Öncelikle her gezegenin halkası yoktur. Güneş sistemimizdeki halkası olan gezegenler Satürn, Jüpiter, Neptün, Uranüs gezegenleridir. Fakat bunlardan Uranüs, Jüpiter, Neptün gezegenlerinin halkaları görünemeyecek kadar ince bir yapıya sahiptir. Fakat Satürn'ün halkaları devasa sayılabilir.

Halkaların nasıl oluştuğuna gelirsek:

Güneş sistemimizin oluşmasından beri gezegenlerin çevrelerindeki artıklar, gök taşları ve uyduların zaman içerisinde parçalanıp, parçalarının gezegenin etrafında kütleçekim etkisiyle birleşmesi sonucu gezegen halkaları oluşur. Dünyamızda da çok eski zamanlarda halka oluşumu olmuştur fakat sonradan kalıcılığını koruyamamıştır.

Teşekkür (2)
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ya bilimi adam gibi öğrenin, ya bilimin içinden gelen kişilere saygı gösterin.”
Celal Şengör
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder