Puan Ver
1
Puan Ver

Gezegenler kendi yıldızlarının etrafında bir disk oluşturacak şekilde mi döner yoksa tamamen rastgele mi?

Kendi ekvatorları yıldızlarının ekvatorlarına en yakın konumda olabileceği şekilde mi dönerler?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Yıldızların kütleçekiminlerinden dolayı gezegenlerin bir disk şeklinde dönmeleri gerekmektedir.Fizikçiler evreni bir örtü gibi görmektedirler ve bir yıldızı da(veya gezegen vs.)top gibi hayal ederler top yüzünden evrende oluşan çökmeye de kütle çekimi denir.Bu çökmenin eğrisi sonucunda yörüngeye giren gezegene yaşattığı momentumdan dolayı elips şeklinde bir yol izlemelidir(Kepler'in 1. yasası).İstersen kaynaklarda Newton'un ''Kütle çekim yasasına''ve Kepler'in ''Gezegensel hareket yasalarına'' daha ayrıntılı ve matematiksel işlemlerle birlikte bakabilirsin.

Teşekkür Et
1

Kaynaklar

  1. Newton'un evrensel kütle çekim yasası kütle çekimi ile ilgili bilgiler
  2. Kepler'in gezegensel hareket yasaları gezegenlerin yörüngesi ve hızıyla ilgili bilgiler
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Büyük düşler hayal edin. Ufak düşlerin büyüsü yok.”
Dottie Boreyko
Geri Bildirim Gönder