Puan Ver
-1
Puan Ver

Georges politzer'ın materyalizm, marksizm ve bilimi nerdeyse aynı anlama getirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Georges politzer felsefenin başlangıç ilkeleri kitabında materyalizmi marksizmin temeli ve bilimi de materyalizm ile ayrılmaz ikili olarak gösteriyor. Ne diyorsunuz sizce de çok sığ ve yanlış bir yorum değil mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Materyalizme göre maddi olay ve olguların açıklaması da maddi olmak zorundadır. İdealizm tam tersini savunur. Doğa bilimleri, deney ve gözlemden hareket ettiği için materyalisttir; maddi olay ve olguları soyut akılla açıklamaya çalışmaz. Marksizm toplumsal olay ve olgulara somut açıklamalar getirmeye çalışır. Praksis kavramı Marksist literatürde önemli bir yere sahiptir. Bu çaba neticesinde geçmişten bugüne insanın sosyal davranışlarını üretim araçlarındaki mülkiyet ilişkileri ekseninde yorumlar. Bu ilişkiler sosyal/maddi dünyaya ilişkindir ve gözlemlenebilir. Bu sebeple Marksizm de doğa bilimleri gibi materyalisttir. Politzer bu kavramları eş mi tutuyor, bilmiyorum. Bu kavramları birebir aynı kabul etmek mübalağa olsa da kavramlar arasında uyumlu bir bağlantı olmadığını söylemek de zor diye düşünüyorum. Bilimin de Marksizmin de itici gücü materyalizmdir. Bu sebeple Politzer'in yorumu için sığlığa varacak ölçüde yanlış bir yorum denemez.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder