Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cemre .
Üye
1

Gelgit'in insanlar üzerine bir etkisi olur mu?

Ben astroloji gibi gökcisimlerinin insanlar üzerinde etki oluşturduğuna hiçbir şekilde inanmıyorum. Bazı arkadaşlarıma da açıklıyorum, açıkladığımda bazıları "insanın vücudunda su var, o zaman med cezir insanların yaşayacağı şeylere falan etki ediyor, bunu da açıkla" diyorlar. Var mı gerçekten? Açıklar mısınız?
1,641 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Hayır, etki edemez; çünkü medcezirin okyanuslara ve denizlere etki edebilmesinin nedeni, onların "su" olması değil, onların 1.400.000.000.000.000.000.000 kilogram kütleye sahip olmasıdır. Okyanuslar su değil de cıva olsaydı da etkileneceklerdi ve biz, yine etkilenmeyecektik.

Eğer vücudunuzda siz de 1.4 sekstilyon kilogram suyu serbest olarak taşıyor olsaydınız, evet Ay'dan ve Güneş'ten etkilenirdiniz. Ne var ki vücudunuzdaki su, sadece 50-60 kilogram kadar ve hücrelerinizin içine ve aralarına dağılmış halde. Bunun üzerine Ay'ın etkisi, Ethem hocamızın tabiriyle sizi doğuran ebenizin kütlesinin etkisinden daha zayıf olacaktır. Detaylı hesabı buradan öğrenebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Dahası, bunun herhangi bir etkisi olsaydı bile (ki yok), bu etkinin anlamlı bir şekilde ölçülebileceği, kategorilendirilebileceği ve öngörüleri doğuracak teoriler geliştirilebileceği iddiası oldukça büyük bir iddia. Bunu yapabildiğini bilimsel olarak gösteren hiç kimse var olmadı.

Özetle: Gezegenlerin ve uyduların insan davranışları üzerine etki ettiğini gösteren hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

216 görüntülenme
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Skeptik

Tam olarak "Bu ne bilimsizliktir!" anı diyebiliriz. Gelgitin sebebi "su" değil ki içimizdeki su yüzünden etki etsin? Kütleçekimi. Etki edebilmesinin ana sebebi ise dünyadaki devasa su kütlesidir. Peki ay size ne kadar etki edebilir?

Ay'ın Dünya'ya En Yakın Olduğu Mesafe (Perici): 363.104.000 metre.

Tüm Reklamları Kapat

Ay'ın Dünya'ya En Uzak Olduğu Mesafe (Apoci): 406.696.000 metre.

Ay'ın Kütlesi: 7.34767309x1022 kg

Tüm Reklamları Kapat

Perici Sırasındaki Çekim Kuvveti: 0.0026 Newton

Apoci Sırasındaki Çekim Kuvveti: 0.0021 Newton

Fark, yok denecek kadar az olduğu gibi, değer de İkiz Kuleler'den 3983 kat küçük bir objenin uygulayacağı kuvvet ile aynı!

Güneş ve Ay, ışıkları dolayısıyla psikolojimiz ve evrimimiz üzerinde etkiye sahiptir. Ancak güçlü bir spot ışığı da, benzer etkiler yaratacaktır. Bu gök cisimlerinin kendilerinin veya çekim kuvvetleriniz organizmalarla bir alakası yoktur. Örneğin bazı canlılar, Ay'ın yarattığı gel-gitlere bağlı evrim geçirmişlerdir veya Ay'ın ışığına bağlı olarak ava çıkmaktadır. Ancak Ay'ın gel-git yaratabilme sebebi su kütlesinin inanılmaz büyük olması ve sıvı olması bakımından yapısal bütünlüğünün çok daha esnek olmasıdır. Dolayısıyla gel-gitler, astrolojiye yönelik bir delil olarak kullanılamaz.

136 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Astrolojinin Bilimle İmtihanı: Astroloji, Bilimin En Temel Testlerini Geçebilir Mi?. (11 Ağustos 2016). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.431. | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close