Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver

Geçmişten günümüze zamanın akış hızı değişmiş olabilir mi?

Zamanın geçmişte daha yavaş akmış olması ve bunun günümüzdeki yaş ölçme tekniklerinin ( karbon 14 ) sonuçlarını etkilemiş olması mümkün müdür? (derenin akış hızı ya da einstein'ın görelilik teorisi gibi)

1
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
1 Cevap

Dünyadan bir uzay gemisine binip 2 yıl boyunca sürekli hızlanarak hareket ettiğinizi düşünün. Dünyada belki 50 yıl geçmiş olsa bile sizin için sadece 2 yıl geçmiş olacaktır. Dünyada 50 yıl geçmiş olması sizin için 2 yıl geçtiği gerçeğini değiştirmez. Dünyayı da bir uzay gemisi olarak ele alın, dünya giderek daha hızlı hareket etse bile bu içindeki gözlemciler için bir şey ifade etmez, bu sadece sabit bir hızla ilerleyen dünya dışındaki bir gözlemciye bir şey ifade eder. Dünyada 5000 yıl önce gerçekleşmiş bir olay, uzaydaki bir gözlemciye göre daha yavaş veya daha hızlı gerçekleşmiş olsa bile, bize göre 5000 yıl önce gerçekleşmiş olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu yüzden tarihlendirme yöntemleri böyle bir olaydan etkilenmez.

Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayarlardan nefret edenlerle ilgili sorun şudur: Gerçekte bilgisayarlardan değil, üşengeç bilgisayar programcılarından nefret ederler.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder