Sorulara Dön
7
Sahtebilim & Şüphecilik

Geçmişte yaşamış insanların sesleri iyonosfer tabakasında mı birikiyor?

İzlediğim bir coğrafya videosunda geçmişte yaşamış insanların seslerinin iyonosfer tabakasında olduğundan ve bazı insanların konuşmalarına ulaşıldığından bahsedildi. Doğru bir bilgi olmadığı aşikar fakat insanları bunu düşünmeye iten şey nedir? İyonosfer tabakasının nasıl bir yapısı var?

1
159 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (3)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İyonosfer Atmosferin bir katmanıdır, Bu katman mezosfer, termosfer ve ekzosfer arasında yer alır.

Elektrik yüklü çok sayıda atom ve molekülü içeren bir bölgedir. Bu yüklü parçacıklar, esas olarak yıldızımız Güneş'ten gelen dış uzaydan gelen radyasyon sayesinde oluşur. Bu radyasyon, atmosferdeki nötr atomlara ve hava moleküllerine çarpar ve onları elektrikle doldurur yani iyon (+,- yüklü atom) hâline getirir.

İyonosfer ,bizi uzaydan gelen tehlikeli radyasyondan korur ve kuzey ışıkları da bu tabakada oluşur.

Bu katmanda gazlar iyon halinde bulunduğu için radyo dalgaları çok iyi iletilir.

Radyo dalgası iyonosfere ulaştığında, dalgadaki elektrik alanı iyonosferdeki elektronları radyo dalgasıyla aynı frekansta salınım yapmaya zorlar. Radyo frekansı enerjisinin bir kısmı bu rezonans salınımına kadar verilir. Salınım yapan elektronlar daha sonra ya rekombinasyonda kaybolacak ya da orijinal dalga enerjisini yeniden yayacaktır.

Yani belki izlediğin o videoda , İyonosfere giden radyo dalgasının, elektrik alan sayesinde İyonosferdeki elektronları titreştirip aynı salınımı yapmasına dayandırarak bir görüş ortaya atmış olabilir, yani geçmişte radyodan iletilen dalgalar İyonosferde iz bırakıyorsa ki ben bunun mümkün olmadığını düşünüyorum, ama eğer iz bırakıyorsa ve bunlara çeşitli antenler ile ulaşılırsa teoride seslere ulaşmak olası gibi.

Ancak şahsi görüşüm videoda bu konunun abartılmış olduğu yönünde, yine de güzel bir düşünce.

Bu tıpkı ışıktan hızlı gidip geçmişteki fotonlara ulaşarak dinozorlarla tokalaşmak gibi olurdu.

Bu konuda çok bir bilgiye ulaşamadım umarım sorunuzu bir nebze cevaplamışımdır.

-Güzel soru-

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın