Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mert Takıl
Mert Takıl
6K UP
Üye
3

Füzyon tepkimesi termodinamiğin 2. yasasına aykırı değil mi?

377 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
utkan dincer
utkan dincer
1,719 UP
Tıp öğrencisiyim

Hayır, füzyon tepkimesi termodinamiğin ikinci yasasına aykırı değildir. Termodinamiğin ikinci yasası, bir sistemin içindeki düzensizlik veya entropinin artması gerektiğini belirtir. Ancak, füzyon tepkimesi sırasında, birkaç nükleer parçacık birleşerek daha büyük bir nükleer parçacık oluşturur ve bu süreçte enerji açığa çıkar. Bu, nükleer parçacıkların daha düşük bir entropi seviyesine ulaşması anlamına gelir, çünkü daha az sayıda parçacık daha büyük bir parçacık oluşturur. Parçacık büyüklüğü arttıkça, o sistemin düzenliliği artar. Örneğin, bir nükleer reaksiyon sırasında birkaç nükleer parçacık birleşerek daha büyük bir parçacık oluşturur. Bu süreçte, daha az sayıda parçacık, daha büyük bir yapı oluşturur ve böylece sistem daha düzenli hale gelir. Bu nedenle, parçacık sayısının azalması düzenlilik artar ve bu, entropinin azalması anlamına gelir.

Diğer yandan, parçacık sayısının artması düzensizliğe neden olur ve bu, entropinin artmasına yol açar. Örneğin, gaz moleküllerinin daha fazla sayıda olması, gazın daha düzensiz hale gelmesine ve entropisinin artmasına neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak, parçacık sayısı arttıkça entropi artar, parçacık sayısı azaldıkça entropi azalır. Ancak, diğer faktörler de entropi üzerinde etkilidir ve bu nedenle, sistemlerin termodinamik analizi genellikle karmaşıktır.Ayrıca, bu tepkime sürecinde açığa çıkan enerji, entropi artışına neden olan diğer süreçleri dengeleyebilir veya aşabilir. Bu nedenle, füzyon tepkimesi termodinamiğin ikinci yasasına aykırı değildir.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Hüseyin Tunç
bilim meraklısı

Senin de bildiğin gibi güneş her gün doğuyor ve batıyor, değil mi? İşte, güneşin içinde çok ama çok sıcak bir şey var ve bu şey sayesinde güneş ısınır ve ışık verir. Bu şey ne mi? İşte, bu şey atomlar. Atomlar çok ama çok küçük parçalardan oluşur ve birleşince enerji açığa çıkar. Bu işleme "füzyon" diyoruz. Bu sayede güneş her gün ısınır ve ışık verir.

Ama, güneş hep böyle ısı ve ışık veremez. Bir gün, güneş yavaş yavaş soğuyacak ve daha az ısı ve ışık verecek. İşte, bu süreç "entropi" diye bir şeyden dolayı oluyor. Entropi demek, düzenli bir şeyin zamanla dağılması demek. Yani güneşin içindeki atomlar birleşirken enerji açığa çıkar ama bu sırada dağınık olmaya başlarlar ve düzensizleşirler. Bu yüzden, güneşin içindeki atomlar birleşirken enerji açığa çıkar ama güneş yavaş yavaş soğur.

Tüm Reklamları Kapat

İşte, füzyon tepkimeleri tam da bu olaya dayanıyor. Atomların birleşmesiyle enerji açığa çıkıyor ama bu sırada entropi artıyor. Yani, füzyon tepkimeleri termodinamiğin ikinci yasasına uygun oluyor.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close