Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Freud’un oedipus teorisinde çocuk kendi cinsiyetindeki ebeveynini elemeye çalışır. Evrimsel süreç ve içgüdüler bu teoriyi destekler mi?

Freud’un oedipus kompleksinde erkek çocuk babayı taklit ederek yarışır, onu elemek ve annenin tek ilgi odağı olmak ister. Hem babayı taklit ederek cinsiyet rolünü öğrenir. öğrencisi jung da bu durumun kız çocuğu versiyonuna elektra adı vermiştir. Evrim,içgüdüler bilimsel olarak teoriyi destekler mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Öncelikle memeli hayvanların hepsinse olmasa da çoğunda akrabaları kayırma vardır. Erkek bireyin babasını geçmeye çalışması onu elemekten öte ondan öğrendiklerini geliştirme daha ileriye taşımak içindir. Bu erkek çocuk cinsiyete özgü davranışları sadece babasından öğrenmez, bu konuda çevrenin de büyük bir etkisi vardır. Ve bu öğrendiği özellikleri uygulamada babasını kriter olarak kullanabilir ama bu süreç göründüğünden daha karmaşık olacağı için kesin bir kanıya varmak pek memnun değildir.

Teşekkür
Paylaş
1
Puan Ver
0
Puan Ver

Bu konuda kesinlikle bir bilgim yok ancak soru ilgimi çekti ve mantıksal bir açıklama yapma isteği uyandırdı.. Şöyle ki: Çocuğun babayı evrimsel bir süreçte eleyecek olması, babalık kurumunun sona ermesine mi neden olacaktır? Peki, öyleyse evrim bu şekilde kendi kendisini tehlikeye koyacak ve kendisiyle çelişmeyecek midir? Babasının yerini alan çocuk da sonuçta başka bir baba (ensest?) olacaktır..

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“DNA'nın gerçek büyüsü, arada bir hata yapıyor olmasıdır. Eğer bu özelliği olmasaydı, şu anda halen oksijensiz solunum yapan bakterilerdik ve müzik üretemiyor olurduk.”
Lewis Thomas
Geri Bildirim Gönder