Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arkady İlyesevych
Üye
3

Fizikte Dalga nedir?

Bir çok başlık ve konuya baktım hepsi aynı şeyi diyor: Enerjinin titreşerek yayılmasıdır? Fakat titreyen nedir bu basma kalıp tanıma göre, enerji tek başına ilerleyemiyor mu ? İlla bir maddeyi mi kullanması gerek ? Basit bir cevap ararken tam olarak kayboldum.
5,395 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Dalga, bir şekil değişiminin uzayda yayılmasıdır. Durgun bir gölde, suya taş attığınızda taş temas suya eder etmez su yüzeyinin şeklini değiştirir. Bu, taşın enerjisinin bir kısmını suya aktarması sebebiyle olur. Bu şekil değişimi taşın sınırlarının hemen yanındaki suyun, durgun haldeki seviyesinden yükselmesi şeklindedir. Taş dibe batar. Peki suyun değişen şekli ne olacaktır? Su, moleküllerden oluşur ve birbirine yakın moleküllerin birbirin çektiğini düşünebilirsiniz. Yükselen suyun olduğu bölgedeki moleküllerin hemen yanındakileri çektiğini düşünürseniz bu, ilk anda yükselen suyun yakınındaki suyun da yükselmesi demektir. Bunun bedeli de ilk aşamada yükselen kısmın yerçekimi etkisi ile alçalması olacaktır. Böylece durgun halden yükselen su zamanla ilerler. Taşın suya ilk değdiği yer merkezli daireler görürsünüz.

Mekanik dalgalarda (su dalgaları, ses dalgaları vb.) şekil değişiminin yayılması, ortamın atomlardan oluşması ve bu atomların birbirini çekmesi nedeniyle olur. Elektromanyetik dalga gibi mekanik olmayan dalgalarda, temel mekanizma aynı olsa da durum biraz farklıdır. Bu dalgaların ortamda yayılması, ortamın atomlarının birbirini çekmesi ile olmaz, çünkü bu dalgalar yayılmak için maddi bir ortama ihtiyaç duymaz. Elektromanyetik dalgalardaki "şekil değişimi", uzayın bir bölgesindeki elektrik ve manyetik alanın değişimidir. Bunlardan birisinin değişimi diğerinin değişimi ile sonuçlanır. Uzayda yayılan bu değişimdir.

Enerji meselesi işte bu şekil değişimi hikayesinde devreye giriyor. Uzayın bir bölgesindeki şekil değişimi belirli bir enerjinin oraya aktarılması sonucu mümkün olur. Ses örneğinde, konuştuğunuz zaman ses telleriniz havaya enerji aktararak onun şeklini değiştiriyor, yani hava moleküllerinin bir kısmını yerinden ediyor, itiyor ya da çekiyor. Bu bir enerjiye mal oluyor ve enerji kaybolmayacağı için bu enerji iletiliyor. Yani dalga enerjiyi taşımış oluyor, bu şekil değişiminin ilerlemesi vasıtasıyla.

Tüm Reklamları Kapat

1,546 görüntülenme
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hüseyin Açar
Fizik Öğrencisi

Merhabalar Arkady,

maddede yayılan ve enerjinin taşınmasına yol açan titreşime denir.

Dalga hareketi, orta parçaların yer değişimi sıklıkla olmadan, yani çok az ya da hiç kütle taşınımı olmadan, enerjiyi bir yerden başka bir yere taşır.

Tüm Reklamları Kapat

Dalgalar sabit konumlarda oluşan titreşimlerden oluşurlar ve zamanla nasıl ilerlediğini gösteren bir dalga denklemi ile tanımlanırlar.

İyi çalışmalar.

918 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close