Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Fizikte dalga nedir?

Bir çok başlık ve konuya baktım hepsi aynı şeyi diyor: enerjinin titreşerek yayılmasıdır? Fakat titreyen nedir bu basma kalıp tanıma göre, enerji tek başına ilerleyemiyor mu? İlla bir maddeyi mi kullanması gerek? Basit bir cevap ararken tam olarak kayboldum.

2
837 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Dalga, bir şekil değişiminin uzayda yayılmasıdır. Durgun bir gölde, suya taş attığınızda taş temas suya eder etmez su yüzeyinin şeklini değiştirir. Bu, taşın enerjisinin bir kısmını suya aktarması sebebiyle olur. Bu şekil değişimi taşın sınırlarının hemen yanındaki suyun, durgun haldeki seviyesinden yükselmesi şeklindedir. Taş dibe batar. Peki suyun değişen şekli ne olacaktır? Su, moleküllerden oluşur ve birbirine yakın moleküllerin birbirin çektiğini düşünebilirsiniz. Yükselen suyun olduğu bölgedeki moleküllerin hemen yanındakileri çektiğini düşünürseniz bu, ilk anda yükselen suyun yakınındaki suyun da yükselmesi demektir. Bunun bedeli de ilk aşamada yükselen kısmın yerçekimi etkisi ile alçalması olacaktır. Böylece durgun halden yükselen su zamanla ilerler. Taşın suya ilk değdiği yer merkezli daireler görürsünüz.

Mekanik dalgalarda (su dalgaları, ses dalgaları vb.) şekil değişiminin yayılması, ortamın atomlardan oluşması ve bu atomların birbirini çekmesi nedeniyle olur. Elektromanyetik dalga gibi mekanik olmayan dalgalarda, temel mekanizma aynı olsa da durum biraz farklıdır. Bu dalgaların ortamda yayılması, ortamın atomlarının birbirini çekmesi ile olmaz, çünkü bu dalgalar yayılmak için maddi bir ortama ihtiyaç duymaz. Elektromanyetik dalgalardaki "şekil değişimi", uzayın bir bölgesindeki elektrik ve manyetik alanın değişimidir. Bunlardan birisinin değişimi diğerinin değişimi ile sonuçlanır. Uzayda yayılan bu değişimdir.

Enerji meselesi işte bu şekil değişimi hikayesinde devreye giriyor. Uzayın bir bölgesindeki şekil değişimi belirli bir enerjinin oraya aktarılması sonucu mümkün olur. Ses örneğinde, konuştuğunuz zaman ses telleriniz havaya enerji aktararak onun şeklini değiştiriyor, yani hava moleküllerinin bir kısmını yerinden ediyor, itiyor ya da çekiyor. Bu bir enerjiye mal oluyor ve enerji kaybolmayacağı için bu enerji iletiliyor. Yani dalga enerjiyi taşımış oluyor, bu şekil değişiminin ilerlemesi vasıtasıyla.

660 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Merhabalar Arkady,

maddede yayılan ve enerjinin taşınmasına yol açan titreşime denir.

Dalga hareketi, orta parçaların yer değişimi sıklıkla olmadan, yani çok az ya da hiç kütle taşınımı olmadan, enerjiyi bir yerden başka bir yere taşır.

Dalgalar sabit konumlarda oluşan titreşimlerden oluşurlar ve zamanla nasıl ilerlediğini gösteren bir dalga denklemi ile tanımlanırlar.

İyi çalışmalar.

383 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın