Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Duru K.
Duru K.
20K UP
Üye
1

Fiziksel acıya maruz kalmak direnci artırır mı?

423 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yiğit Kulaoğlu
Mazoşist

Nietzsche, bir insanı; dayanabildiği işkence ve acı miktarına; bunları kendi lehine çevirme becerisine göre test edeceğini söyler. Onun açısından acı çekmek, iyi şeylere ulaşmanın bir parçasıdır ve bir insan acı çekmeyi bildiği ölçüde özgürdür.

Nietzsche, “Güç İradesi” adlı kitabında, güç iradesinin tüm mutluluğun kökü olduğunu ve acımızın aslında bir güç kaynağı olduğunu savunur.

Tüm Reklamları Kapat

Acımızı kucakladığımızda bunun bizi daha büyük şeylere götürebileceğine inanıyor. Nietzsche, acıyı yaşadığımızın ve ilerlediğimizin bir işareti olarak gördü.

Friedrich Nietzsche'ye göre ıstırap kılık değiştirmiş bir lütuftur. Teorisi, zor koşullara ve acıya dayanabilen insanların, hayatın zorluklarına daha iyi hazırlanmış, daha güçlü bireyler olduklarıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Ona göre, acı çekebilen ve sebat edebilenler, yaşamda anlam ve amaç için daha büyük bir kapasiteye sahiptir.

Üstinsanın kutsalı olmamalıdır, ön kabulleri reddetmeli, eleştirel ve sorgulayıcı olmalıdır. Hayal gücü kuvvetli, yaratıcı, cesur ve meraklı olmalı; duygudaşlık, merhamet ve acıma gibi duyguları utanç olarak görmelidir. Alçakgönüllülük, eşitlik ve dürüstlük gibi kavramlar üstinsan tarafından yok sayılmalıdır.

Mazoşizmi benimsedikten sonra deneyimim

"Fight Club"ı bu konuya meraklıysanız izlemenizi tavsiye ederim. Onu izledikten sonra araştırmıştım bu konuyu. Sonra Nietzsche'yi tanıdım. İz bırakmaması için faça atmak gibi bir şeyi asla denemedim. Fakat sıcak demire uzun süre temasta bulunmaya çalıştım. Bunu yaparken o acıdan kaçmak yerine ondan zevk almalı ve onu hissetmelisiniz. Yaraya tuz da bastım ve hiç hareket etmemeye ve tepki vermemeye çalıştım. Ve bir süre sonra ben uğraşmasam da başka acılara da acı duymamaya başladım. Ben, acının beni güçlendirdiğini ve ondan zevk almaya çalıştığım için mi dayanıklılığım arttı yoksa bunlardan bi' haber birine düzenli aralıklarla acı çektirirseniz bir süre sonra dayanıklılığı artar mı bilmiyorum ama benim acıya karşı dayanıklılığımın arttığını net bir şekilde söyleyebilirim. Ayrıca vücut geliştirme ile ilgileniyorum ve buzlu suda bekliyorum. "Ice Bath" duymuşsunuzdur. İlk başta hemen çıkmak istiyorsunuz bunu soğuk duş almayı deneyerek deneyimleyebilirsiniz. Fakat bunu bir kaç kere uyguladıktan sonra kaçma refleksiniz yok oluyor ve sakince o buzlu suda bekliyorsunuz. Bir acı duymuyorsunuz fakat "kaç ya da savaş" ile ilgili olduğu için bunu da eklemek istedim umarım yardımcı olmuşumdur.[1][1]

Kaynaklar

  1. Som Dutt. Acı Çekmek Nedem Değerlidir. Alındığı Tarih: 13 Haziran 2023. Alındığı Yer: "Medium" | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
İsmail Aziz Bozkurt
Psikoloji İnceleyicisi

Açıkçası mazoşizm bana göre bir tercih meselesi bunu sırf zevk için seçmiş biri de olabilir ya da bundan bir anlam çıkaranda olabilir soruna gelirsek evet fiziksel acılar aynı ruhsal acılar gibi insanın acıya olan dayanıklılığını arttırabilir ama bu herkes de geçerli olmayabilir çünkü fiziksel acılar vücuttaki sinirlerin beyne iletilmesi sonucu oluşur yani bu beynin verdiği bir tepkidir beyinde meydana gelen değişimler ya da sinirlerin yok olması,etkinliğini kaybetmesi gibi şeyler acıyı azaltabilir hatta yokta edebilir ama bu vücuda kötü geldiğini değiştirmez bu sadece bir insana ruhsal olarak katkı sağlayabilir[1]

Kaynaklar

  1. Leyla Alkaş. Mazoşizm - Memorial. (21 Nisan 2022). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2023. Alındığı Yer: memorial | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close