Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Fetişlerimiz neye göre belirlenir?

Bir çok insanın bakıldığında cinsellikle pek alakası olmayan şeylere karşı cinsel haz duymasının ve bunların kişiden kişiye göre değişmesinin sebebi nedir? Bunlar doğumumuzdan itibaren edindiğimiz tecrübe ve deneyimlerimize göre mi belirleniyor yoksa fark etmeden kendimiz mi seçiyoruz?
317 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
187K UP
Bilim ve felsefe okuru

Kaz yavruları dünyaya gözlerini açtıkları ilk anlarda ilk gördükleri hareketli nesneyi veya canlıyı anneleri olarak zihinlerine damgalar veya mühürlerler. Söz konusu zihinlerimiz olunca kritik erken evrelerde benzer eşleşmeler veya anlam yüklemeler güçlü bir şekilde kurulur. Psikolojideki 'çocukluğa inelim' jargonunun da asıl nedeni budur. Fetişlerde bu gibi erken evre deneyimleri veya imgelemeleri ile alakalıdır. Bir şey zihninizde cinsel çağrışım ve anlam yaratabilir ve tetikleyici olabilir. Üstelik zihinlerimizin algılarımız gibi tamamlama özelliği vardır. Herhangi bir tetikleyici unsur o şeyle alakalı kurguları da birlikte oluşturmasını sağlar.

Örnek vermek gerekirse bir ayak fetişi olan kişinin çocukluk döneminde kritik bir evrede ayağının emilmiş olması ayağına dair sinirsel imgeleme yapması konusunda zihninde güçlü bir bağ oluşturabilir. Böyle bir durumda ilerki yaşlarda bu fetişin gelişmesi mümkün olabilir. Genellikle cinsel fantaziler kişiden kişiye değişir. Ancak bunun nedeni o kişinin zihinsel/bedensel (sinirsel) imgelemesinin o fantaziyle ilgili güçlü kurulabilmesidir. Yine bir kişi kendisi ayağına tek yönlü fetiş olmak zorunda değildir. Çünkü başkasının ayağını örneğin emerken de zihni kendi bedenine aynı güçlü imgelemeyi yansıtabileceginden bunu başkasına yapmaktan da keyif alabilecektir. Söz konusu cinsellik olunca bu iki yönlülük hep vardır. Partnere yapılan ve kişinin kendisini etkileyen herşey aslında kişinin kendi bedenine güçlü yansıtabildiği sinirsel imgelemelere dayanır. Örneğin birisinin özel bir bölgesine dokunmaktaki etkileyicilikte kişinin kendi beden şemasına bunu güçlü yansıtabilmesi ile ilişkilidir.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close