Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Felsefenin bireysel düzeydeki faydaları nelerdir?

326 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Joseph Joestar
Felsefeyi uzaktan seven üye

Felsefe etik(doğru-yanlış), estetik(güzel-çirkin), var oluş(varlık-yokluk), bilgi(gerçek-yanlış) gibi temel konularda akla dayalı bir biçimde temellendirilmiş fikirler, refleksler, yöntemler kazanmamıza yarar. Duygularımızı ve reflekslerimizi aşan konulardaki görüşlerimizi genelde bilim, pratik alışkanlıklar, gelenekler, din veya kendimizce ''büyüklerimizin buyrukları'' gibi dışarıdan gelen kaynakların etkisiyle şekillendiririz veya bunlara uyarız. Ama felsefe bize kendi içimizde kendi aklımızla dışarıdan gelen görüşleri değerlendirme, filtreleme yeteneği kazandırır. Ayrıca bu saydığım bilgi kaynaklarına dışarıdan bir denetim sağlar.

Felsefenin alanları bir ölçüt olmadan anlamlandırılamayacak alanlardır. Tıpkı neyin uzun neyin kısa olduğuna karar verebilmek için bir ölçüt belirlemek gerektiği gibi. Örneğin ahlaken doğru yanlış ne? En temelde bile görecelidir. Doğru veya güvenilir bilgi nasıl edinilir? Güven de doğruluk da görecelidir. Varlığı nasıl değerlendireceksin? Duygular, ruh, irade soyuttur ve görecelidir. Güzellik çirkinlik görecelidir. Hayatın, kainatın vs. anlamı görecelidir. Kişi bu konularda kendisini ölçüt almak istiyorsa, daha doğrusu kendi aklını ölçüt almak istiyorsa felsefeye mecburen ihtiyaç duyacaktır. Saydığım dış etkenleri ölçüt almak istiyor ama kendi iradesine de saygı duyuyorsa en azından bir denetim mekanizması, bir fikirleri geliştirme yolu olarak felsefeye ihtiyaç duyacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Kişi kendi iradesine saygı duymuyorsa felsefesiz yapabilir. Sabit bir öğretiyi, gelenekleri veya bir büyüğünü ölçüt olarak belirleyip iradesini, sadece iradesini bunlara teslim etmek için kullanabilir. Bazılarına göre bu bir kölelik çeşididir. Kişi iradesini ve görüşlerini temellendirmeden, bir tutarlılık veya anlam ihtiyacı olmadan yaşama-üreme-yeme içme gibi temel dürtülerinde anladığı kadar çıkarına olacak şekilde de kullanabilir. Bazılarına göre de bu alalede bir serserilik veya barbarlık çeşididir.

Serseri veya köle olmamanın, hür ve medeni olmanın yolu felsefeden geçer. Veyahut serseri veya köle olmayan, hür ve medeni olan; bu halde kalıp bu halini daha verimli hale getirmek için felsefeye ihtiyaç duyar. En azından benim anladığım kadarıyla Antik Yunan dünyasının filozofları konuyu bu şekilde değerlendiriyordu. Tabi bu da bir görüş gerçeği bütünüyle yansıtmak zorunda değil.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close