Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Shndigan Shndi
Shndigan Shndi
2,800 UP
Üye
0

Felsefe ne anlama geliyor?

felsefenin anlamının "bilgeliği sevmek" olduğunu biliyorum fakat felsefik soru, felsefik cevap, felsefe yapmak, filozof, felsefik konu, felsefe hocası gibi terimlerde felsefe teriminin "bilgiyi sevmek" olmadığını görebiliyoruz çünkü tanım cümleye uymuyor.
241 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yavuz Selim
Yavuz Selim
1,373 UP
felsefeyle çok meşgul oldum

dediğin gibi, felsefenin etimolojik anlamı 'bilgeliği sevmek' ya da 'bilgelik arayışı' (philo-sophia). felsefeyle alakalı söylemlerde gerçek anlamıyla felsefeden, yani bilgelik sevdasından veya düşkünlüğünden esinti görmememizin nedeni, çağdaş aklın bilgeliğe değil de bilgiye yönelik bir akıl olmasıdır.

bilimin aşırı kesin ve pedantik gerçekleri, insanların hakikaten felsefece bir bakışa sahip olabilmelerini engellemekte, bilgeliğin uzun vadedeki işlevlerine kıyasla salt bilginin kısa vadedeki (bilhassa teknolojik olan) işlevsel yönlerini ön plana çıkararak insanları bilmenin konforlu şaşasına kaptırıp bilgelikten uzaklaştırmakta, hatta bilgeliğin anlamını unutturmaktadır.

felsefe yapmanın gerçek anlamının, bilimin molozları altında kalması dolayısıyla felsefe yapmak unutulmuştur ve bugün "felsefe" kavramı, felsefe yapmak unutulduğu için uzaktan akrabası olan "düşünme" gibi yüzeysel bir kavram ile özdeşleştirilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

işte bu nedenle, belirttiğin söylemlerin hiçbiri gerçek anlamıyla felsefeye veya bilgeliğe dair değildir, bugün artık bilgelik ve felsefe unutulmuştur. kapanışı, bu hususta çok yazıp çizmiş olan martin heidegger'in bir sözüyle yapmak istiyorum: "bilim, düşünmez."[1]

Kaynaklar

 1. M. Heidegger. (1968). What Is Called Thinking?. ISBN: 9780060905286.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close