Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Felsefe ile bilimi ayıran çizgi nerededir?

227 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Notvery Many
Bilgisayar Mühendisi

Öyle bir çizgi net olmayabilir. Bilim dediğin olgu, felsefesiyle birlikte yapılır. Mana olarak naturalist felsefeden, olgu olarak materyalizm ile yapılır. Daha doğrusu şu an böyle yapılıyor. Yani bilim yaparken aslında objektif kalmıyorsun. Bazı ön kabullerin olmalı ki ürettiğin sistem kurallı devam edebilsin. Yalnız artık bir kaç yüzyıldır bilime sadece deney gözüyle bakılmıyor. Bunun arkasında yatan fikirlerde, anlatma biçimlerinde teorilere dahil olabiliyor. Eğer ki bunu dikkate almazsan, deneylediğin kısmına bilim, gerisine felsefe diyebilirsin. Burada dikkate alacağın isimler önemli. Veyahut bir dinin mensubusundur. Onun felsefesi ile.

Bkz. Francise Bacon - Rene Descartes - Johannes Kepler - Pisagor - David Hume - Nicolaus Copernacus ve Auguste Comte

Şu makale faydalı olabilir: https://evrimagaci.org/bilim-nedir-bilimin-temel-ozellikleri-nelerdir-10348

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gorkem Onay
İzmirde 20 sene yaşadım ama ölmedim.

"Nasıl" ve "Neden" soruları ayırır bana göre. Kaynağım yok fakat deneyim olarak bunu söyleyebilirim. Nasıl sorusunu sorarak bir işlev buluyoruz fakat neden sorusunu aynı şeye sorarsak bir amaç arıyoruz. Mesela tipik bir örnek vereyim. "Dünya neden dönüyor?" ve "Dünya nasıl dönüyor?" Birinci soruya şöyle cevap verilebilir atıyorum, dünya bizim için dönüyor veya dine inanan birisi dünya kıyamete kadar dönecek den başlayıp sana bir sürü bir şeyler söyler. Birileri doğa ana der diğerleri panteizm ile yaklaşır vs vs. Yani anlayacağımız neden sorusu bize temelde bir amaç arattığı için çok yüksek ihtimalle kurgulara ve düşsel ürünlere sapacağız. Bunların hepsi felsefedir ne eksiği ne fazlası. Bilim ise böyle değildir yani dünya nasıl dönüyorun cevabı apaçıktır. Bir amaç aranmaz. Düşsel ürünlere ve kurgulara sapmazsın. Bu bilimdir. En ince ayrım bu iki sorudur bana göre. Bilimci nasıllarla ilerleri, felsefeci ise nedenlerle ilerler çoğu zaman. Neden hayattayım mesela? Neden yaşam var mesela? Nasıllarla değiştirmeyi dene ve farkı gör reis. Bendeniz Görkem esenlikler.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close