Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

Faşizm, neden cana kıymayı bu kadar kolay görüyor?

Tarihte hitler, cengiz han gibi komutanlar “ırk üstünlüğü” kılıfına sarılı vaziyette katliamlar yapıp katil olmuşlar. Ve garip bir şekilde bunu destekleyen insanlar söz konusu! Bu insanların akıl problemleri mi var? İnsan öldürmek neden bu kadar sıradan, böyle bir ideoloji için?

1
109 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Yusuf İğın

aslında sorduğun soruya kendin doğru cevabı vermişsin. kendilerini üstün ırk olarak gördükleri için kolay cinayet işleyebiliyorlar. cahil bir insan yaptığı hataları kendinde aramaz, rasgele saçma nedenler bulur ki yaptığı hataya yada yanlış bir davranışa kılıf uydursun. mesela tecavüzcüler de ben hatalıyım hapse girmeliyim diye düşünmez, karşımdaki bana kuyruk salladı, o da istekliydi, karşımdaki kadın da zevk aldı gibi kendini masum gösterecek saçma denilebilecek kadar uyduruk bahaneler bulur, kendini haklı görür. yada katiller adam öldürdüm ben suçluyum hapse girmeliyim diye düşünmez sorumluluğu başkasına atar. (internette bir katil görmüştüm 10 yaş altı çocukları öldürüyordu, savunması"10 yaş altı çocuklar ölünce cennete girerler, ben onlara iyilik yapıyorum")

şimdi gelelim soruna, faşizm yada milliyetçiliğin özünde insanları barbarlaştırmak vardır, ulusal çıkarlar için savaş gibi iğrenç faaliyetleri meşrulaştırmak ve kendini haklı göstermek vardır. mesela Naziler Yahudilere soykırım yaptı çünkü Hitler'in kavgam kitabını okudum, Yahudilerin çıkarcı sahtekar olduklarını, insanların paralarını ceplemek için sürekli hile yaptıklarını topluma zararlı olduklarını yazmıştır. Hitler aynı zamanda yaşlı ve sakatları da öldürme emri vermiştir, çünkü bu insanların ekonomik olarak gençlere yük olduğunu, ülkeyi yavaşlattığını iddaa etmiştir. kısacası haklı olmak olmak adına insanlarını barbarlaştırmak adına içi boş nedenler sunmaya çalışmıştır(Cengiz Han hakkında bilgim yok malesef ki)

kendi düşüncem= ülkelerdeki siyasetçileri ağızlarını kapatsak, hiç bir ülkenin başka ülkelerle bir sıkıntısının kalacağına inanmıyorum. bütün bu milliyetçilik, faşistlik hepsi içi boş felsefeler. ben size gerçeği söyliyim, Türk halkı ne kadar ahlaklı ise diğer halklar da aynı oranda ahlaklıdır, hiç kimsenin şeytan olduğuna yada bizzat başka kültürlerle iç içe yaşayamayacağına inanmıyorum. savaşta adam öldürmekle, masum bir insanı öldürmek arasında bir fark yoktur. her ülke zamanında kendinden zayıf olanlara zorbalıklar yapmıştır, hiç bir ülke masum değildir(Türkler, Müslümanlar da dahil.). bunlara inanmak için akıl hastası olmaya gerek yoktur, sana dayatılan düşünceyi sorgulamayan her insan bunlara uyabilir.

mutlaka okuman gereken bir makale= https://evrimagaci.org/kotulugun-siradanligi-siradan-insanlar-neden-gaddarlik-yapiyor-7586

mutlaka izlemen gereken gerçek olayları anlatan film= https://www.imdb.com/title/tt0424205/

310 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın