Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Falcılar ya da astrologlar bazı müşterilerinin hayatlarına dair nasıl nokta atışı tahminlerde bulunabiliyor?

1,160 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Mehmet Efe Güçlü
Daha önce fal baktırıp analiz yaptım.

Örneğin kahve falı baktırdığınızı düşünün. Falcı büyük ihtimalle önce bekar veya evli olduğunuzu soracaktır. Evliyseniz çocuğunuz var mı gibi sorularla karşılaşacaksınz. Çocuğunuz varsa aldatıldığnız düşüncesiyle geldiğinizi düşünecek ve buna göre cevap verecektir. Yani ortada bir algoritma var buna göre cevaplar veriliyor. Bazen tutuyor bazen tutmuyor. Sen falcı değil misin soru sorma tarzı gıcık cevaplar verirseniz büyük ihtimalle algoritma tutmayacaktır :)

138 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin
119K UP
Skeptik

Tevfik Uyar'ın Yalansavar sitesinde konuyla bağlantılı güzel bir yazısı mevcut. Buradan aktarıyorum (yazıdaki kalın vurguları sonradan ekledim*):

1.) Konu Seçimi:

Tüm Reklamları Kapat

İyi ve tutma olasılığı yüksek bir kehanette bulunmak istiyorsanız, konu seçimi çok önemlidir. Konunuz mümkün olduğunca çok sayıda insanı ilgilendirmeli. Örneğin önümüzdeki yıl nalburiye satışlarındaki değişim hakkında bir kehanette bulunursanız hitap ettiği kitle çok dar kalır. Kehanet yapmaya değmeyecek bir konu olur bu. Bu sebeple biraz daha makro ölçekli konular ele alınmalıdır. Şüphesiz bu konular:

 • Doğal afetler (deprem, sel, taşkın, küresel ısınma, iklim değişikliği, dolu, fırtına vb.)
 • Ekonomi (dolar, euro, modern kehanetlerin gözdesi bitcoin, borsa, uluslararası şirketler)
 • Siyaset ve Sosyoloji (otoriter rejimler, Avrupa Birliği, ABD, Trump ve risk teşkil etmeyen diğer liderler)
 • Ünlüler (oyuncu ve şarkıcılar ve kitlenize göre kraliyet aileleri)
 • Küresel terör ve savaşlar
 • Salgın hastalıklar olabilir.

Bugünlerde zaten popüler ve gündemde olan bir konu seçimi, sizin daha duyarlı bir kâhin olduğunuzu düşündürecek, zaten insanlar da daha çok bu konularla ilgilendiği için, kehanetinizi daha geniş bir kitleye hitap eder hale getirecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Her sene zaten meydana gelen olayları seçerseniz bilme şansınız artar. Örneğin hemen her yıl büyük bir deprem olmaktadır. Dolayısıyla söz konusu depremse, olay sadece zamanını ve kıtasını tayin etmekten ibaret hale gelir. Ancak deprem kehaneti konusunda rakiplerinizin de bol olacağını unutmayın… Gerçi o kadar da mühim değil, zira nasılsa bu gibi alanlarda hiç kimse birbirinin ayağına basmıyor.

2.) Tarih:

Tarih bir kehanetin kalbidir; ama en azından sadece önümüzdeki yıl için bir kehanette bulunacağınızdan işiniz çok kolay. Burada azıcık da olsa matematik bilgisi işe yarayacaktır. Gözünüz korkmasın, sadece bölme işlemi… Şöyle:

Mesela yılın ilk yarısı / ikinci yarısı derseniz, zaman parametresinden gelen olasılık bileşeni sadece 1/2 olur. Yani yazı ya da turayı bilmekten ibaret. Üstelik bir iki aylık kaymalar o kadar da mühim değil, nasılsa takipçileriniz Barnum Etkisi sebebiyle, Mayıs ayında gerçekleşmiş bir olay hakkındaki kehanetinizi yine de yılın ikinci yarısında sayacaktır.

Eğer üçer aylık dönemlerden bahsederseniz, ki böylece daha “bilgili ve kendine güvenen bir kâhin” olarak görünürsünüz, bilme şansınızın zaman çarpanı 1/4 olur. Ancak buradaki kayma marjınız ancak bir ay olur. Mesela “Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları çok önemli… Bu sıralarda ekonomik bir dalgalanma meydana gelebilir” derseniz, Nisan bir derece kabul edilebilir ama Mart olmaz. Ama 1/4 de gayet iyi bir olasılıktır. Arka arkaya iki kez yazı geleceğini bilmek kadar kolay.

Spesifik bir ay verirseniz bilme olasılığınız 1/12’ye kadar düşer. Bu hatayı yapmayın. Sadece Haziran demekle “Haziran-Temmuz aylarında” demek arasında algılanan “sözde bilgelik” açısından bir fark yoktur. En azından iki ay telaffuz ederek şansınızı bir zarın ne geleceğini bilmeye kadar yükseltebilirsiniz. Bir diğer taktik olarak da “Mayıs ve Temmuz ayında” demenizi öneririm. Hem iki ay için kehanette bulunuyor gibi yaparsınız, hem de bahsettiğiniz olay Haziran’da gerçekleşirse bilmiş gibi övünebilirsiniz.

Ama şüphesiz en iyisi “Eylül’den önce” ya da “Mart’tan sonra” gibi yılın büyük kısmını içeren ifadelerdir. Böylece ½’den daha yüksek olasılıklara sahip olursunuz. :)

3.) Coğrafya:

Tüm Reklamları Kapat

Dünya 7 kıtadan oluşuyor. Avustralya’da genelde bir şey olmuyor, oluyorsa da ülkemizde pek önemsenmiyor. Antarktika’da da buzulların kopması dışında kehanete değer bir olay yok, ki küresel ısınmayla ilgili bir kehanette zaten bulunacağınız için bu kıtayı da dışlayabiliriz. Geriye kalıyor 5 kıta…

Bir kehanette bulunurken bu kıtalardan yüz ölçümü büyük, olayları bol olanlarını seçerseniz, kehanetiniz tadından yenmez. Tek kehanette iki kıtadan bahsederek yüzölçümü olarak Dünya’nın yarısını içerme şansınız var. Bunu mutlaka kullanın. Ayrıca “Avrasya” diyerek Avrupa ve Asya kıtalarını birleştirip, sanki tek bir bölge için kehanette bulunuyormuş gibi de yapabilirsiniz.

Eğer konusu karışıklık, otoriter rejim, iç savaş, terör eylemleri gibi kehanetlerde bulunacaksanız, kehanetinizi Orta Doğu ile sınırlamanız size tutturma şansı açısından pek bir şey kaybettirmez. Ama rakipleriniz (her ne kadar ayağınıza basmayacak olsalar da) Orta Doğu kelime çiftini bol bol kullanarak konuyu eskitmiş olabilirler. “Mezopotamya ve çevresi” vb. ifadelerle spesifik olmaya çalışabilirsiniz. Böylece olduğunuzdan daha entelektüel görünme ihtimaliniz de artar.

4.) Eylem ve Detaylar:

Tüm Reklamları Kapat

Konu belli. Zaman ve mekân da belli. Şimdi geldik eylemin kendisine.

Türkçe’de yüklemin önemi büyük. İnsanlar nihayetinde yüklemin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakacaklardır. Diğer her bilgi de buna bağlı… Merak etmeyin, kimse nasılsa kehanetiniz gerçekleşmiş mi gerçekleşmemiş mi bakmayacak. Zaten siz de söyledikleriniz tutmayınca utanacak biri değilsiniz. Ama “ola ki birileri bakar” diye endişeleniyorsanız aşağıdaki birkaç prensibi uygulamanızı tavsiye ediyorum:

Vektörel (yönlü) büyüklükler ifade etmekten kaçının. “Artacak”, “azalacak” yerine “dalgalanacak”, “değişim yaşanacak” deyin. Artsa da azalsa da zafer sizin!

Sayı vermeniz gerekirse vermeyin. “Kayda değer bir kitle”, “Büyük bir çoğunluk” gibi belirsiz büyüklükler verin.

Tüm Reklamları Kapat

Üst limiti az çok tahmin ediyorsanız kullanın. Ama “on binlere varan…” diye kullanın. “X < 10.000” eşitliği sağlandığı sürece haklı olacaksınız.

“Kötüler dışarı, iyiler içeri” prensibi: Olayın sonuçları çok kötüyse, bu kitlenizin yaşamadığı bir ülkenin başına gelsin. Sakın ola “İstanbul’da deprem olacak!” demeyin. Hem kehanetinizin hatırlanma riski artar, hem de takipçileriniz korkar. Onun yerine “Güneydoğu Asya’da deprem olacak” deyin mesela… İyi olaylar için coğrafi bir sınırlamaya gerek yok.

Aslında genel olarak gelecek zaman kipinde cümleler kurmak yerine, ihtimal bildiren, “-ebilir, -abilir” ile biten cümleler kurun. Ancak söyleminizin tamamının bu fiillerden oluşması özgüveniniz konusunda soru işaretleri yaratır. Bu nedenle yukarıdaki tavsiyelerimize uyarak oluşturduğunuz, tutma ihtimali en yüksek olan bir kaç cümlenizde gelecek zaman kullanabilirsiniz.

Ufak tefek gezegen adları filan kullanabilirsiniz. Bilimsel terimlerden faydalanmak da algılanan “bilgeliğinizi” artırır.

Sonucu “toplumun onu becerme” kabiliyetine bağlayabilirsiniz. Olursa ne ala… Olmazsa “toplum beceremedi” der, işin içinden çıkarsınız (Bkz: Dördüncü kehanet).

5.) Uygulama:

Haydi şimdi hep birlikte birkaç kehanet oluşturalım:

 • “2019’da Mayıs ayına kadar geçecek sürece özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Onbinlere varan insanı yerinden yurdundan edecek bir savaş veya çatışma olabilir. Mezopotamya ve çevresi bu bakımdan risk altında…”
 • “2019 küresel ısınma açısından bildiklerimizi değiştirecek bir yıl olacak. İklim değişikliğinin sandığımızdan daha vahim olacağını anlayacağız. Hava sıcaklıkları kayda değer miktarda artacak ve özellikle Amerika’da şiddetli fırtınalar meydana gelecek.”
 • “Yılın ikinci yarısında Afrika’da başlayan bir salgın hastalık yüz binlerce insanı etkileyecek. Hepimiz Dünya Sağlık Örgütü’nün önlemlerinin işe yarayıp yaramadığının izleyicisi olacağız.”
 • “Ülkemizde barış ve kardeşliğin değerini daha da anlayacağımız bir yıl olabilir bu yıl. Venüs’ün pozisyonunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Sevginin gücünü hep birlikte anlayacağız.”

Kaynaklar

 1. T. Uyar. İyi Kehânet Yapma Rehberi. (31 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2022. Alındığı Yer: Yalansavar | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.