Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

Evrimsel biyologlara neden tarihçi demiyoruz?

Evrimsel biyologlar veya evrim üzerine çalışma yürüten bilim insanları insanlığın, doğanın ve dünyanın oluşum süreçleriyle alakalı çalışmalar yürüten ve bunları inceleyen kişilerse onlara tarihçi sıfatını yakıştırmak yanlış olur mu, bununla ilgili bir sıfat var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Güzel soru ve evet, aslında kısmen denebilir. Kimi zaman evrim (ve bilim) karşıtları, evrimsel biyoloji sahasında yapılanların altını oymak için bilimi "gerçek bilimler" ile "tarihsel bilimler" olarak ikiye ayırmaya çalışırlar. Jeoloji, evrimsel biyoloji, iklimbilim, Büyük Patlama'yı çalışan kozmoloji alt başlıkları onlara göre "tarihsel bilim"dir. Spesifik olarak bu bilim dallarını diğer bilimlerden ayıracak bir ayrımın, bilimin altını oymak isteyenlerin işine neden geldiğini kolayca görebilirsiniz; çünkü bu sahalar, geçmişi çalışırlar. Ve bu kişilere göre tarihsel bilimler tamamen veya büyük oranda uydurmadır. Hiç kimse geçmişi görmüş değildir ve göremez de; dolayısıyla bilimin çalışabileceği tek saha şimdi ve bugündür (belki birazcık da yakın gelecektir). Sadece bunu yapan bilimler "gerçek bilim"dir.

Elbette bu koca bir zırva. Bilim, geçmişi de bugünü de yarını da çalışır. Geçmişe yönelik tahminlerde de bulunur, bugünü de anlar, geleceği de öngörebilir. Evrimsel biyolojide de bunun her bir parçası vardır ve bu yüzden güçlü bir bilim sahasıdır.

Bu konuyu bir kenara bırakırsak, evrimsel biyologlara evrensel olarak "tarihçi" diyebilir miyiz? Biraz zorlama olurdu bu ama dediğim gibi, kısmen diyebiliriz. Evrimsel biyologlar sadece geçmişi çalışmazlar, türlerin şu anki evrimini ve gelecekteki evrimlerini de çalışırlar. Ama biri çıkıp da "Tarihçiler de sadece geçmişi araştırmazlar. Geçmişi anlayıp, bundan bugüne ve yarına yansımalar bulmaya çalışırlar." gibi bir şey diyebilir. Bu durumda evrimsel biyoloji de tarihçilerin yaptığına benzer bir iş olacaktır.

Öte yandan "tarihçi" dediğimizde genellikle kastedilen, insanın yazılı kaynaklar bırakmaya başladığı dönemden itibaren başlayan tarihi inceleyen uzmanlardır. Kimi zaman buna arkeolojik kayıtlar da dahil edilerek kapsam genişletilir; ancak pek az insan dinozor paleontolojisi çalışan birine "tarihçi" diyecektir. Dolayısıyla ortada semantik bir problem olduğu da açıktır.

Terimlerde anlaştığımız sürece ister "tarihçi", istersek "Süleyman" diyebiliriz, bence hiç fark etmez.

110 görüntülenme
6
Teşekkür (2)
Paylaş
6
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın