Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

Evrimin, çoğalmak için birbirinden bağımsız bireylere ihtiyaç duymasına, yavru birey üretiminin azalmasina ve neslin yok olmasina neden ihtiyacı var?

Çiftlerin bir birine kur yapmaları hem zaman kaybı hem de az sayıda yavru bireyin oluşmasına neden oluyor. Mutasyon gecirip iki farklı bireye ihtiyaç duymadan kendi içinde mayozlu üreme hayatın devamı için daha güçlü bir seçenek. Ki bu tarz kendini dölleyen mayoz bölünmeyle üreyen canlılar da var.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Konu üzerine uzman değilim ama bildiklerimi yorumlayarak cevaplamaya çalışıcam.

Doğada eşeyli ve eşeysiz üreyen canlılar var. Örnek verirsek; eşeyli üreyenler insanlar, kuşlar, maymunlar. Eşeysiz üreyenlerde bakteriler vs. Üreme sonrasına baktığın zaman eşeyli üreyenlerde gen çeşitliliği daha fazla oluyor. Bu ne demek daha farklı koşullarda yaşayabilme ve kendi atalarından farklı hastalıklara direnci yüksek ya da daha az olabilir. Bu da ileride tür için daha faydalı genlerin seçilme olasılığını ve türün neslini devam ettirmesine yardımcı olur.Bakterilere bakacak olursak, aslında ürediklerinde kendilerinin tamamen aynısı yani kendi kopyası olan bir bakteri meydana geliyor. Gen çeşitliliği yok atada ne varsa bir fark olmadan kendisinde de var. Tabii daha sonra mutasyonlar olabilir ama bizim bahsettiğimiz bunun dışında.Kısaca eşeyli üreme türlerin çeşitliliği ve bu çeşitlilik içerisinde hayatta kalmaya en elverişli genlere sahip bireylerin meydana gelmesine bir kaynak sağlar.

Ne kadar çok çocuk o kadar farklı gen kombinasyonu ve hayatta kalması muhtemel daha çok birey gibi düşünülebilir.

Hayvanların bir seferde birden fazla yavru vermesinin sebebi budur. Olabilecek gen kombinasyonu sayısını arttırarak türün devamlılığını sağlayarak ve gen çeşitliliğini arttırarak gelecek nesillere daha sağlam genler verebilmeyi sağlamak.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Konunun uzmanı değilim yorum yapacağım.


Eşeyli üremenin evrimsel açıdan faydası,farklı gen kombinasyonlarına sahip bireyleri bir araya getirip yeni bir kombinasyon oluşturması ve genetik çeşitliliğin(varyasyon) önünü açmasıdır.

Böylece,farklı özelliklere sahip bireyler farklı koşullara adapte olarak veya bir hastalığa bağışıklık kazanarak hayatta kalabilir bu sayede türün devamlılığı sağlanır.

Aksi halde canlı herhangi bir sorunla karşılaştığında tüm türün yok olma olasılığı daha yüksek.


Önceki neslin yok olmasını ise dünyanın kaynakları sınırlı olduğu için yeni gelen nesle yer açmak olarak düşünebiliriz.

Aynı şekilde kaynakların sınırlı olması, nüfus artış hızımızın neden üstel bir şekilde artmaması gerektiğini de açıklıyor sanırım.


0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın