Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrimin bir türü atasından başka bir tür haline getirmesi için temel gereksinimler nelerdir?

Evrim Ağacı'nın son videosundaki Bajau halkı örneğini düşünürsek, Bajau halkının bir başka tür kabul edilebilmesi için neler gerekmektedir, hangi durumlar sağlanmalıdır.
233 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Repear Of Souls
Repear Of Souls
1,710 UP
Öylesine biri

Adaptasyon ve Evrim asıl süreçler olmak üzere birçok farklı sebepleri vardır. Örneğin bir canlı topluluğu (insana benzeyen avcı-toplayıcı bir sürü olsun.) dağlarda yaşıyor. Şartlar gereği dağa tırmanmak zorunda kalmışlar. Zamanla bu tür o dağdaki yaşam koşullarına ve standartlarına ayak uydurabilmek için öğrendiği veya geliştirdiği teknikleri genden gene aktararak türün o yöndeki evrimini sağlar; Maymunların birçok türü vardır ve hepsinin yapısı yaşadıkları çevre ve bölgelere göre uyumludur. Uzun kollu maymunların kolları ağaçlarda sallanmak ve yerdeki yırtıcılara yakalanmamak için uzundur.

Ama, örneğin Lemurlar. Onların bacakları bir tık daha uzundur çünkü in-çık yaptıkları bir yaşayış türüne sahiptirler. İlk zamanlardaki insanlar çok ağır yapılı, yağ-kas oranına sahip. İri yarı canlılardı. Ama günümüze doğru bu iyice ellerin ön planda olduğu ve canlının fonksiyonlarının genele indiği bir hal aldı çünkü avcılık-toplayıcılık yapmamıza gerek kalmadı. Bununla birlikte el-işi dediğimiz daha detaylı ve ince temelli işleri yapabilmek için ellerimiz ve parmaklarımız gelişti. Koordinasyon vb. özelliklerimiz de bu liste içine alınabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani; Bir tür atasından ya adaptasyon geçirerek ayrılır. Ortama uyum sağlar. Ya da onu başka bir türe ayırabilecek özelliklere sahip olmasına rağmen farklı türlerin ortak özelliklerini barındırabilir. (Yarasa Kanadı ve Balina süzgecinin benzerliği gibi. Oysaki ikisi farklı Evrim dalları ve farklı yaşam koşulları var. Bunun en büyük sebebi Evrimsel benzerliğin Evrimsel gereksinimle veya türle olan bağının türün gereksinimlerine ve değişimine bağlı belirlenmesidir. Yani, yarasa uçmak için balina yüzmek için aynı kanata benzer yapıyı ve eklemleri kullanır. İkisi de birçok özellik olarak farklıdır ama Adaptasyon ve Evrim onları gereksinimlerine göre ilerletmiştir. Farklı bir tür sayılabilmesi içinse en temel özelliklerin değişmesi gerekir. Kutup Ayısı ve Ayı gibi. Veya Maymunla Şempanze gibi. Aslında farklılıklar az ama niteleyici ve ayırt edici görevi görürler. Tabi Irk ve Tür karıştırılmamalıdır. Asyalı veya Siyahi ırk olsalar da. İkisi de insandır. İnsanlığın değişmesi için insanlığın temel özelliklerinden birinin veya birkaçının değişmesi ve ayrı bir yaşam şekliyle yapısı oluşturması gerekir de diyebiliriz. [Detaylı Kaynakları belirtemiyorum çünkü fazlalar. Bunun yerine türleri birbirinden ayıran temel şeyleri araştırabilirsiniz.]

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close