Puan Ver
2
Puan Ver

Evrimin bir sonu varmı? Yani biz daha nereye kadar evrimleşeceğiz

Sorum saçma gelebilir. Daha bu konuya yeniyimde :)

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hayır, saçma bir soru değil. :) Evrimle ilgili kafanıza bir şey takıldığında, kütleçekimini düşünün. Hemen hemen her zaman aradığınızı bulacaksınız, çünkü neredeyse birebir aynı şeyler (her ikisi de bilimsel yasalar olması dolayısıyla). Kütleçekiminin "sona erdiği" bir durum var mı? Belli şartlar altında evet; örneğin bütün büyük gökcisimlerinden eşit derecede uzak ve makul bir referans düzlemine göre hareketsiz olsaydınız, kütleçekimi kuvveti "pratik olarak işlevsiz" olurdu. Bu yasa durmuş ya da sona ermiş olmazdı; ancak etkilerini hissetmezdiniz. Bu durumlar haricinde ise kütleçekimi asla durmaz, durmaksızın aynı şekilde işler.

Benzer şekilde evrim de bir doğa yasasıdır ve durmaz, sona ermez, bitmez (bu insanlar için de geçerlidir, bakteriler için de). Elbette evrimin etkisini daha az hissettiğiniz durumlar yaratabilirsiniz; Hardy-Weinberg Dengesi bunun ne koşullar altında olacağını zaten söylüyor. Ancak bu durumda da evrim durmamıştır; sadece siz etkisini daha az hissedersiniz. Bunun haricinde evrim durmaksızın devam edecektir, biten veya sonlanan bir şey değildir.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm fikirler eşit değildir. Bazıları çok daha sağlam, gelişmiş ve mantıkla desteklenmiştir.”
Douglas Adams
Geri Bildirim Gönder