Puan Ver
2
Puan Ver

Evrimi simüle eden bir bilgisayar yazılımı var mıdır?

2
Anonim 2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Tabii ki vardır. Bu konuda 1980'li yıllardan itibaren pek çok çalışma yapılmıştır. 10 yıl kadar önce NASA kendi süperbilgisayar dizisinde kapsamlı bir evrim simülasyonu yapmıştır.

PC kullanıcıları için en popüler olanlarını kaynaklara ekliyorum.

Teşekkür
3

Kaynaklar

  1. 3D Virtual Creature Evolution Karl Sims Digital Arts
  2. Blind Watchmaker
  3. Artificial Life
  4. GeNESiS Gen evrimi için
  5. Altruist

Bu bahsettiğini konu edinen bir akademik çalışma alanı bile mevcut: Evrimsel hesaplamalar. Basitçe; doğadaki evrim süreçlerini matematiksel olarak modelleyerek, bu modellerin çeşitli problemlerin çözümü için kullanılması yönünde çalışılır bu alanda. Özellikle Genetik Algoritmalar, evrimsel süreçleri başarılı bir şekilde simüle eden ve bu alanda çokça kullanılan bir algoritmadır. Tabii bu algoritmaların temel amacı, evrimsel süreçlerin sorun çözme yöntemlerini, bilinen matematiksel sorunlar üzerinde çalıştırmaktır. Yani asıl amaç evrimsel olguları simüle etmekten ziyade, bunları mühendislik ya da bilimsel çalışmalarda yardımcı olması için kullanmak.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, Dünya'nın ve üzerindeki tüm yaşamın tarihidir. Geçmişi, bugünü, geleceğidir.”
Rachel Carson
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder