Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melih Said Demir
Melih Said Demir
1,297 UP
Üye
1

Evrimi anlatmaya çalıştığım bir kişinin ağzından: Hücrelerin düşünme yetisi mi var da "Biz bunu yapalım, şuna dönüşelim." gibi komutları uyguluyorlar?

Bu kişiye defalarca kez makaleler okuttum fakat alakasız yerlerden alakasız sonuçlar çıkararak bunu kabullenmiyor. Acaba buna öz ve açıklayıcı bir cevap vermeniz mümkün müdür? Çok mantıksız ve cevabı açık bir soru fakat yine de sormak ve belki de bu kişiye evrimi doğru bir şekilde anlatmama yardımcı olur.
391 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bahsettiğiniz yorumu yapan kişiler, evrimin ne olduğu konusunda en küçük bir fikri dahi olmayan kişiler. Evrim üzerine tek bir makale okumamışlar ama kendilerini evrim üzerine konuşup evrimi ret etme yeterliliğinde görüyorlar. Bu tam anlamı ile cehalettir. Tanımı gereği "bilmediğin bilmeyen" kişiye cahil diyor isek rahatlıkla söyleyebiliriz ki size bu yorumu yapan kişi, evrim konusunda cahildir. (Yanlış anlaşılmasın, herhangi bir küçültücü, aşağılayıcı yaklaşımla bu kelimeyi kullanmıyorum, gerçekten tanım gereği uygun olan kelime bu)

Bilmediği bir konuda fikir edinme eğiliminde olan kişilere genellikle açıklamalar yapmak işe yaramaz ama siz yine de şu açıklamayı yapmayı deneyin. Çok basitçe anlatmaya çalışayım:

Tüm canlıların, bireyden bireye değişen bazı özellikleri vardır. İnsan için uzun-kısa boy, iri-zayıf bedensel yapı, siyah-kızıl-sarı saç, çeşitli alerjilerin varlığı ya da yokluğu, ten rengi, çeşitli hastalıklara zayıf ya da dayanıklı olmak gibi. Bu değişken vasıflar, insanların, çevreye uyum sağlama becerilerini etkiler. Eğer bir gün tüm dünyada, güneşlenme süresini arttıracak bir küresel değişim olursa, açık renk tenli insanların yaşamları zorlaşacaktır ancak esmer tenli insanlar bu değişimden çok daha az etkileneceklerdir. Hayatları zorlaşan açık renk tenlilerin üremeleri zorlaşacak ve muhtemelen birkaç nesil sonra dünyada beyaz tenli insan kalmayacaktır. Bu durumda insanların ten renklerini belirleyen hücrelerin akıllı olup olmamasının konu ile zerre kadar ilgisi yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Evrimin temeli, çevre şartlarına uyum sağlamaktır. Değişen çevre şartları ile canlılar doğal seçilim baskısına maruz kalırlar. Bu baskıya direnebilen yaşar, direnemeyen yok olur, bu kadar basit. Canlılardaki evrimsel değişimler, size o itirazı dile getiren kişinin söylediği gibi, hücrelerin bir şeyleri fark etmesi, düşünmesi gibi tamamen hayal ürünü şeylerle olmaz. Mecburen olur. Çevre değişir, değişen çevre de canlıyı hayatta kalmaya zorlar. Kabaca böyle...

140 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close