Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrime gore tek hucreliler dahil tum canlilar bilinçli midir?

Kuran-i kerimde bizim cansiz olarak nitelendirdigimiz varliklarin tepkilerinden bahsedilir. Ayni sekilde evrimcilerde evrimi aciklarken "neslini devam ettirme sansini artirma" gibi bilince ait soylemlerde neden bulunur. Evrim bilincli bir varligin gozetiminde mi gerceklesiyor?

1
121 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrim bilinçli bir varlığın gözetiminde gerçekleşmiyor. Maddelerin birbiri ile iletişimden etkileşiminden, şartlara uyum sağlamaya çalışmasından ve hücrelerin birbiri ile iletişiminden gerçekleşiyor.

Yani biz aslında tam olarak biz değiliz. Hücreler görevlerini biliyor ve bunu gerçekleştiriyor. Herşeye biz yetişmeye çalışsaydık hayat, hayat olmaktan çıkardı.

Düşünsene her 10 saniyede bir nefes alıp vericeksin diye kendine komut göndermek zorundasın. Ne kadar zor değil mi.

Düşünsene her 1 saniyede bir kalbe atması için emir göndereceksin. Ne kadar zor bir yaşam olurdu.

Veya yediklerimizi ayrıştıran organlara şu vitamini ayır şuraya yolla, şu minerali al şuraya yolla vb geri kalanı gönder gitsin diye emir vermeye kalksak hayat denilen şey eziyetden başka bir şey olmazdı.

Veya yaralandın diyelim. Yarayı iyileştirmesi için hücrelere devamlı emir gönderdiğini farzet. Ne kadar zor olurdu.

Bunun gibi yüzlerce örnek sayabiliriz. Bunları bizim yerimize yapan organlar hücreler var. Herbir hücre kendi çapında akıl ve bilinç içerir.

Biz milyarlarca akıl ve bilinç içeren hücrelerin toplamıyız.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Otoritenin ne dediğine en ufak kulak asmayın! Ne iddia ettiğine bakın ve kendinize şunu sorun: "Bu, mantıklı mı?"”
Richard Feynman